Předchozí
1 z 5
Další

A jak se vůbec dostal k hasičům on sám, říká: „K hasičině mě dotáhl spolužák ze školy. Velkou měrou mě do zdejší hasičiny dostal Jirka Záruba, který mě zaučil do práce s dětmi a postupně mi vše předal.“

Jan Klimeš (vpravo) při předávání odměn mladým hasičům.Zdroj: Archiv Jana Klimeše

Vedoucího kolektivu mladých hasičů dělá Jan Klimeš, jak sám říká, už nějaký ten pátek. S těmi nejmenšími hasiči pracuje od roku 2007. Za těch obdivuhodných 13 let se mu podařilo překonat řadu překážek a dosáhnout mnoha cílů. A mnoho jich má ještě před sebou. „Cíl je jasný, a myslím, že se nám ho daří dosáhnout. A to, aby se dětem náš kroužek líbil, aby k nám chodily rádi a samozřejmě zažily spoustu zábavy a občas si dovezly medaile ze soutěží. V minulých letech jsme se několikrát dokázali dostat na okresní soutěž a to je pro nás velkým úspěchem. Jako důkaz zájmu o naši činnost beru, že každý rok do našeho kolektivu dochází v průměru 25 dětí,“ zdůrazňuje Jan Klimeš.

Jan Klimeš (v zadní řadě zcela vpravo) s kolegy a mladými hasiči.Zdroj: Archiv Jana Klimeše

Stejně jako jiná odvětví, i činnost mladých hasičů poznamenala koronavirová epidemie. O tom Jan Klimeš říká: „Činnost hasičů to poznamenalo hlavně omezením konání společenských akcí, nemohli se uskutečnit soutěže ani soustředění mladých hasičů. I u výjezdové jednotky to přineslo jistá omezení v plánovaných školeních a cvičeních.“

Sbor dobrovolných hasičů Rtyně v Podkrkonoší před místní hasičskou zbrojnicí.Zdroj: Archiv Jana Klimeše

Ale mladá hasiči zcela nezaháleli. „Už v druhém březnovém týdnu jsme se na základě všech opatření rozhodli dočasně přerušit činnost mladých hasičů. Abychom s mladými hasiči udrželi kontakt a zároveň jim alespoň trochu zpříjemnili složité období, rozhodli jsme se pomocí e-mailových adres posílat různé křížovky a soutěže, kde mladí hasiči museli rychle a správně odepisovat na otázky. Rozhodovala rychlost, správnost a kompletnost odpovědí. Také malovali obrázky, které nám dopravili do schránky, a my je poté vyhodnotili a někteří dokonce vyráběli model naší tatrovky. Myslím, že mladí hasiči i jejich rodiče se u plnění těchto úkolů dobře bavili a nám bylo potěšením připravovat další a další úkoly,“ dodává Jan Klimeš.

Jan Klimeš (v helmě zcela vpravo) s kolegy a mladými hasiči.Zdroj: Archiv Jana Klimeše

Za své letos vzalo i tradiční hasičské Mikulášské klání, které má Jan Klimeš na starost. Jak náročné je připravit takovou akci, říká: „Ano, Mikulášské klání mám už pár let na starosti. Ale je nutné říct, že na to nejsem zdaleka sám. Většina chlapů z SDH pomáhá jak se zajištěním, tak samotným průběhem soutěže. Také nám pomáhají naše drahé polovičky a většina z nich je i našimi členkami. Takže vlastně uspořádání této soutěže není až tak náročné, protože každý už za těch 23 let, co tato soutěž existuje, ví, co je třeba a co má dělat. Letos jsme bohužel Mikulášské klání také nemohli uspořádat z důvodů korony a tak doufáme, že v příštím roce bude vše, jak má být a bude moc proběhnout 24. ročník oblíbené soutěže na kterou jezdí kolem 60 družstev mladých hasičů.“ My Janu Klimešovi, kolektivu mladých hasičů a celému sboru přejeme v jejich práci hodně elánu a úspěchů.

(autor: Richard Švanda)

Z Mikulášského klání ve Rtyni v Podkrkonoší.Zdroj: Archiv Jana Klimeše