Také letošní třináctý ročník má důstojný charakter s příslibem vysoké interpretační úrovně a kvalitou hostujících umělců.

Mimořádné umělecké zážitky slibují hned dva květnové koncerty. Každý má své určité téma, které se pojí se světem barokní hudby, nabídne i večer s nádechem věčně zelených melodií Semaforu a Rokoka. Setkání dvou různých světů. Libáňský hudební máj si dává za cíl oslovit co nejvíce posluchačů všech generací.

Dobrý důvod vypravit se na slavnostní zahájení festivalu v sobotu 4. května v 15 hodin do kostela svatého Ducha v Libáni, kde se pod klenbou barokního kostela rozezní „zlatá trubka" Miroslava Kejmara, světovou kritikou uznávaného koncertního hráče na trubku s mimořádnou technickou dokonalostí a muzikálností. Jako sólista samozřejmě na sebe strhne pozornost ve virtuózních koncertantních dílech Händla, Bacha, Mozarta a Cacciniho.

Varhanní koncert
Impozantní varhanní umění prokáže Aleš Bárta, snoubící v sobě nejen velkolepý přístup v prezentaci barokních a klasických skladeb společně se sólistou Miroslavem Kejmarem. Především Aleš Bárta, osobnost v nejvyšší třídě domácích a světových umělců královského nástroje, rozezvučí téměř 260 let staré libáňské varhany monumentálními díly Černohorského, Vaňhala, Pachebela a Buxtehudeho. Není možné promeškat tento zahajovací koncert Foerstrových dnů světových umělců zvučných jmen.

Evergreeny
Lákavý bude druhý květnový koncert Libáňského hudebního máje. V sobotu 18. května v 18 hodin v Domě kultury v Libáni zpestří dramaturgickou koncepci festivalu večer nazvaný „Věčně zelené melodie s Evou Pilarovou." Na koncertním pódium uvítáme první dámu české populární hudby Evu Pilarovou, která společně se svými partnery a výtečnými muzikanty kontrabasistou Vítem Fialou, libáňským rodákem a Milanem Dvořákem u klavíru, rozpoutají smršť bohatství melodií Hello Dolly, Už dávno nejsem dítě, Bernsteinův slavný Swing, zazní jistě emotivní písně ze „zlaté éry" Semaforu Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého.

Stejně jako písně z divadla Rokoka, nebude chybět Pilarové hit Montiho čardáš nebo Mé blues zní dál. Posluchače osloví melodicky a rytmicky bohaté orchestrální skladby Víta Fialy a Milana Dvořáka. Večer jistě krásných uměleckých zážitků a plný dobré pohody.

Zaujala vás, vážení čtenáři Jičínského deníku, nabídka programu letošních květnových festivalových koncertů Foerstrovy dny? Vstupenky je možno rezervovat na telefonu 493 598 193 nebo informace získat na www.foerstrovydny.cz. Nedočkavě se těšíme na vaši návštěvu. ⋌Zdeněk Vokurka