Původně to měl být Tříkrálový koncert. “Museli jsme akci přesunout. Za normálních okolností by byl zájem obrovský a vyprodali bychom sál. Ale nyní jsme asi na třetině,” vypráví Pavla Kafková. O možnosti pořádat kulturní akce do sedmi set sedících diváků rozhodla vláda až minulý týden. Za tak krátkou dobu organizátoři téměř nestihli událost zpropagovat. Narážejí ale také na neochotu lidí podrobit se opatřením.

Ta jsou pro pořádání venkovních koncertů v zásadě stejná jako všude jinde. V hledišti musí být sedadla rozmístěna tak, aby byly dodrženy rozestupy. Akce se smí účastnit maximálně sedm set lidí, do tohoto počtu spadají také organizátoři a účinkující.

Pro organizátory nejvíc problematická je ale povinnost diváků dodat příslušné dokumenty pro potvrzení bezinfekčnosti. “Narazili jsme na něco, co jsme opravdu nečekali. Lidé nejsou ochotní se kvůli koncertu testovat. Kvůli tomu dokonce zrušili rezervace,” říká Pavla Kafková. Ale našli se podle ní také tací, kteří volali a se zájmem zjišťovali, kde sehnat testy a jak se testovat, aby na koncert mohli.

Jedna z největších obav organizátorů je právě dodržování povinnosti mít negativní test nebo dokončené očkování. Není totiž v jejich silách vše dopodrobna kontrolovat. “Samozřejmě se obáváme toho, že budou lidi opatření obcházet. Antigenní testy se nikde neevidují a lidem tedy stačí čestné prohlášení. Musíme tak spoléhat na jejich poctivost.,” uvádí Kafková. Výhodou středečního koncertu je, že většina lidí se v zaměstnání testuje v pondělí. Bude jim tudíž stačit test z práce. Pro příští akce ale nejspíš bude potřeba si nový test zařídit.

Také vedoucí městského kulturního střediska v Lázních Bělohradě Ladislav Stuchlík se obává kontrolování opatření. “Když vám přijde sedm set lidí ke dvěma vstupům, za hodinu nemáte šanci všechny zkontrolovat důkladně. Budou na vás mávat různými papíry a nedá se zvládnout u všech zkontrolovat jejich platnost. Jsem zvědavý, jak se s tím popereme,” říká Stuchlík.

Proti povinnosti pořadatelů kontrolovat testy a certifikáty o očkování se postavily asociace zastřešující organizátory kulturních akcí, mimo jiné také Festivalová asociace (FESTAS). V otevřeném dopise vyzývají vládu, aby povinnost kontrolovat návštěvníky přesunula na policii a hygieniky. Podobně už vláda dříve rozhodla ve prospěch hostinských a restauratérů.

Pořadatelé odkládají nebo ruší koncerty a vyčkávají

I Lázně Bělohrad musely zrušit nejednu kulturní akci. Tradiční Mezinárodní folklorní festival, na který se pravidelně sjíždí kolem osmi tisíc lidí, se letos uskuteční ve zmenšeném formátu. “V první řadě hraje roli počet lidí. Není možné uspořádat takhle velkou akci, když nevíme, co bude. Nejspíš nebude možné je ani ubytovat. Zadruhé se nemůže účastnit velká část souborů, které bychom chtěli pozvat. Nemají totiž nacvičená vystoupení, protože se několik měsíců nemohli scházet,” doplňuje Stuchlík. Folklorní slavnost se nakonec v Lázních Bělohradě uskuteční v půlce června.

Nejistota hraje velkou roli v plánech všech organizátorů. Ředitel jičínského Kulturního zařízení vyčkává, za jakých podmínek bude možné akce uskutečnit. Prozatím všechny události plánované na květen a začátek června ruší, nebo odkládají. “První koncert snad uspořádáme 17. června. Přijede pianista Tomáš Kačo, se kterým se domlouváme už téměř dva roky. Stále ale nevíme, jaké budou podmínky. Už jsme pro jistotu událost přesunuli do divadla, aby mohlo přijít co nejvíc lidí. Ale je také možné, že budeme muset hrát venku,” říká Nožička. Venkovní recitály ale přinášejí vlastní rizika. Bylo by potřeba vytáhnout ven koncertní křídlo. Ta ovšem bývají velmi drahá, křídlo jičínské ZUŠ má hodnotu přes 2,5 milionu korun. V nestálém jarním počasí by mohla jakákoliv vlhkost křídlo zničit.

Kromě toho se na začátku června v Jičíně uskuteční koncert kapely Chinaski. Podle starosty Jana Malého je již téměř jisté, že kapela v Jičíně zahraje, koncert by byl zrušen pouze při závažném zhoršení epidemické situace. Pavel Nožička je na akci velmi zvědavý. “Rád bych se především podíval, jak bude koncert zvládnutý organizačně,” říká. Chinaski zahráli už minulý týden pro 2,5 tisíce diváků. Zkušební akce byla podle organizátorů úspěšná a přísná opatření se podařilo dodržet.

Pořadatelům v cestě ale nestojí pouze opatření na místě konání. Svou roli v kultuře sehraje v následujícím létě také celková epidemická situace a celospolečenská opatření. “Při organizaci letošního festivalu Šrámkova Sobotka je největší problém, že nevíme, s čím můžeme počítat. Není jasné, jestli budou otevřeny restaurace, abychom měli pozvané účastníky kde nakrmit, nebo jestli je vůbec bude kde ubytovat,” posteskla si ředitelka Městského kulturního střediska v Sobotce Pavlína Havlová.

Podle vlády se na akcích pořádaných tento týden ukáže, jestli opatření fungují a je možné od příštího týdne dále rozvolňovat. Zraky organizátorů a kulturních pracovníků se tedy nyní obracejí k prvním vlaštovkám, kterou bude i středeční koncert v Nové Pace. “Je to vyčerpávající, ale hrozně se těšíme. Dlouho jsme seděli s rukama v klíně a nevěděli, co bude dál,” vítá nový start Pavla Kafková.