Expozice nese název Jak se točí fimfárum a otevřena byla sobotní vernisáží, které se zúčastnila režisérka Vlasta Pospíšilová. Přijel i herec Ota Jirák, člen Městského divadla v Mladé Boleslavi, a v hudebním programu vystoupilo Řehečské kvarteto. Poprvé uváděl vernisáž nový ředitel muzea Michal Babík.

 Výstavu mohli návštěvníci zhlédnout již třikrát, a to v Praze, Roztokách a Poděbradech.

 Nyní se jim tato možnost nabízí i v Jičíně, který je posledním místem, kde autoři expozici instalovali. Výstava je přístupná do 28. září. Až do srpna bude otevřeno každý den, a to i v pondělí od 9 do 17 hodin, v září bude v pondělí zavřeno.

A co vedlo tvůrce k jejímu uspořádání? „Byl to především zájem ukázat lidem, kolik práce se za vytvořením celého filmu skrývá. Návštěvníci mohou zhlédnout celý proces vzniku, který začíná výtvarnými návrhy a pokračuje dlouhým promýšlením konstrukce loutek. Ke každé se musí přistupovat zcela jinak v závislosti na tom, jak moc se bude muset pohybovat. Chceme ukázat především pozadí filmů, a proto se výstava jmenuje Jak se točí Fimfárum,“ říká producent snímků Martin Vandas.

Důvodem pro umístění výstavy do Jičína bylo mimo jiné to, že Jičín je znám jako město pohádek, a tak se sem výstava hodí.
Bude také součástí doprovodného programu známého festivalu Jičín – město pohádky. Janu Werichovi je o festivalu věnován čtvrtek 9. září. Zároveň bylo poslední otevření výstavy také důvodem pro renovaci loutek, neboť ty se časem opotřebovávají a rozpadají.

„Pro návštěvníky je zajímavá především tím, že spatří to, co ještě neviděli. V zámecké galerii jsou totiž ke zhlédnutí i loutky a rekvizity z poslední části animované trilogie Fimfárum – do třetice všeho dobrého, jež nebyla doposud uvedena v kinech. Představení třetího dílu je plánováno na únor příštího roku,“ upozorňuje Martin Vandas.

Organizátoři se již nyní těší na všechny děti i dospělé. V zámecké galerii si jistě každý najde něco, co ho zaujme. Výstava je skvělým cílem i školních výletů!

(Šárka Jebavá)