Kdo neví, jak tato velká, nyní již tradiční událost v životě každého člověka vypadá, ať vezme na vědomí, že mladým čtenářem se stane ten, komu ředitel školy sdělí slavnostní formuli a položí mu pořádný meč na rameno. Protože v knihách se ukrývá moudrost a každá z nich je životním osudem sama o sobě, z malých školáků se stali opravdoví rytíři, budoucí vědci, umělci a myslitelé.

Prvňáčci ze ZŠ Železnická, vedeni kantorem Richardem Konířem, si tak jako každá třída pro diváky připravili velké překvapení. Svou písní, která nebyla chudá na trefný ostrovtip na téma každodenní školní docházky, dokázali rozesmát celé publikum.

To nebylo tvořeno jenom rodiči a příbuznými, ale také zástupci města, představiteli knihovny a Pavlou Braunovou, spisovatelkou knížek pro děti. Každému pasovanému předala publikaci, poskytla také autogramy.

„Vystoupení jsme trénovali asi čtrnáct dní, písničku trochu déle. Postupovali jsme po částech," řekl Deníku učitel Richard Koníř. Sám z dětství vzpomíná na foglarovky, na Marka Twaina, Děti z Bullerbynu, později nastoupil také Karel Čapek.

„Milí prvňáčci, vaše vystoupení pod vedením pana učitele se mi opravdu líbilo, hlavně v té hudební části. Já když jsem chodil do první třídy, taková událost jako pasování čtenáře vůbec nebyla. O to více se mi to teď s vámi líbilo," zhodnotil jičínský starosta Jan Malý. I jeho jsme se zeptali, jaká kniha byla symbolem jeho dětství. Řekl to naprosto jednoznačně: O letadélku Káněti.

Ředitel Zdeněk Procházka před žáčky pohovořil o tom, že pro ně právě padla jedna bariéra, která jim dosud stála v cestě za poznáním světa. „Vy jste vlastně odstranili jednu velkou záhadu ze svého života. Už se taťky nebo mamky nemusíte ptát, co je to tam napsáno, všechno už si pěkně přečtete. Byl bych rád, kdybyste se zdokonalili natolik, že budete svým rodičům vyprávět příběhy, které jste si přečetli," řekl. Rodiče vyzval, aby nemarnili čas a skutečně si s dětmi četli. „Věřte zkušenému, ten správný čas uteče velmi rychle," podotkl s úsměvem.

O kvalitě četby
Zajímalo nás, co teď mezi dětmi nejvíce frčí. Publikace pro malé čtenáře je trhem velmi nasyceným a bestsellery se rychle střídají. Knihovnice dětského oddělení Věra Trybenekrová ale spíše varovala před velmi populárními knihami, rodič by měl vědět, jaké příběhy jejich ratolest čte. „Bohužel platí, že co je trhákem, to není vždy nejkvalitnější. Tím trhákem dneška je Poseroutka. Je to osm dílů knížky, která je žánrově takovým polokomiksem. Text je prokládám obrázky s bublinami, takže je velmi rychle přečtená," uvedla.

Bohužel ale dodává, že příběh a vyznění knihy je velmi primitivní a často není vhodná pro myšlení dítěte. „Když se o něčem hodně mluví v médiích, je to více žádané, ale bohužel to nemusí být nejvhodnější," uzavřela a naopak vyzdvihla právě díla Petry Braunové. Jsou plná pochopení dětského světa, mají krásný příběh a hlavně i myšlenkovou hloubku, která nutí čtenáře o knize trochu dumat.

Fotogalerii z pasování prvňáčků 2. ZŠ třídy 1.C najdete  ZDE: