Vánoce patří k jedněm z nejkrásnějších svátků v roce. Svou dnešní podobu začaly získávat již v druhé polovině 19. století. Tradice vesnice a města byly však již tehdy odlišné. Nová výstava Regionálního muzea a galerie v Jičíně umožní návštěvníkům nahlédnout do vánočně naladěných pokojů a salónů
měšťanských rodin. V tomto prostředí se prolínaly jak venkovské tradice, tak vlivy šlechtického prostředí. Vernisáž výstavy Vánoce měšťanské společnosti proběhne ve čtvrtek 28. listopadu od 17 hodin.

Mešťanské Vánoce.„Vánoce byly a jsou dodnes jedním z hlavních svátků církevního roku. Počátkem 19. století k nám pronikaly z německého prostředí nové zvyky jako například zdobení vánočního stromku," vysvětluje organizátorka výstavy a etnografka muzea Hana Macháčková.

Výstava návštěvníky zavede především do vánočních pokojů druhé poloviny 19. století, kdy se zvyk zdobení stromečků ujal i u měšťanů. K vidění budou tradiční skleněné ozdoby, ale také ty vyrobené z korálků, tragantu a dalších oblíbených materiálů.

Poznání Vánoc minulých dob však nebude zaměřeno pouze na výzdobu pokojů. Představen bude i jídelníček, který se postupem času proměňoval a kdy ryba dlouhou dobu patřila mezi nejdražší z pokrmů vánoční tabule. „Nikdo si v dnešní době nedokáže představit Vánoce bez vůně cukroví. Na jeho přípravu se však dříve nepoužívaly klasické rostlinné tuky, ale máslo a morek z kostí," doplňuje Hana Macháčková. Bohatost měšťanského prostředí budou odrážet též dárky pro děti, jako jsou panenky s porcelánovými hlavami či vláčky s kolejemi značky Märklin. Atmosféra bude pak dotvořena vánočními pohlednicemi a pozdravy, které v této době získaly tolik na oblíbenosti.

Během vernisáže výstavy zahraje a zazpívá Veronika Vildmanová a Jitka Koláčná Břízová. Návštěvníci budou také moct zdarma ochutnat čokolády firmy Jordis z Hradce Králové a nakoupit jejich produkty například pod vánoční stromeček.

Výstava Vánoce měšťanské společnosti potrvá ve výstavní chodbě Regionálního muzea a galerie v Jičíně do 5. ledna 2014. Změny otevírací doby během vánočních svátků sledujte na www.muzeumhry.cz.    Martina Pajerová

Mešťanské Vánoce.