Jeho význam a pověst je však nadregionální. Autorovi obrazy jsou zastoupené v grafické sbírce British Museum – London. V roce 1992 získal 1. cenu za grafický návrh plakátu na Graph expu v New Yorku. Jeho styl je těžko popsatelný a nejlépe ho vystihují slova Josefa Velka „Žádná fotografie nemůže nabídnout to, co Šindlarův obraz: ducha stavby, ducha ulice a města. Je v nich totiž něco mimo objektiv fotoaparátu, něco těžko definovatelného. Něco Šindlarovského ."

Valdštejnská lodžie.Zdeněk Šindlar absolvoval v roce 1963 Fakultu architektury na Českém vysokém učení technickém v Praze. O rok později pokračoval postgraduálem na Akademii výtvarných umění a v tomto roce byl také přijat do Svazu českých výtvarných umělců. Během své pětileté studijní praxe ve Velké Británii působil jako asistent hlavního architekta města Londýn, kde pracoval převážně na projektech nových satelitních měst na severu Anglie. Ilustroval také pro velké množství časopisů a deníků jako například: Ahoj, Květy, Lidová demokracie, Mladý svět, Mladá fronta, Večerní Praha a zahraniční tisky.

Autor navštívil mnoho míst v zahraničí a jejich atmosféru se snažil zachytit ve svých obrazech a kresbách. Díla Z. Šindlara nepředstavují však jen místa vzdálená mnoho kilometrů, ale také ta, která vídáme každý den v našem městě.„Šindlar svými grafickými listy, technikou klasické litografie představil své umění širokému plénu, učinil je zcela přístupným a dosažitelným" dodává J. Velka a vyzdvihuje tak využívané výtvarné techniky umělce.

Jedna z grafik, které Zdeňka Šindlara usvědčují z obdivu a lásky k Londýnu i detailní znalosti jeh typické architektury.Do poloviny února

Výstava „Zdeněk Šindlar: Obrazy, kresby, grafika, návrhy" potrvá do 16. února 2014 v zámecké galerii jičínského muzea. Od 16. leden 2014 dochází ke změně otevírací doby galerie a muzea, a to na denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin.

Vernisáž proběhne 16. ledna 2014 od 16:30 za účasti autora. Výstavu zahájí ředitel muzea Michal Babík a Jaroslav Veselý. V neděli 16. února ve 14 hodin se bude konat beseda s autorem spojená s dražbou volných grafik.   Martina Pajerová