Je i varováním před neonacistickými, xenofobními a antisemitskými projevy.

Vernisáže se zúčastnili dva významní pamětníci. Jedním z nich byl Asaf Auerbach, který byl těsně před vypuknutím války transportován vlakem z Československa do Velké Británie a tím zachráněn před nacisty. Druhým váženým hostem byla Doris Broulová, která zažila ještě horší trauma, protože musela projít několika koncentračními tábory, Osvětim nevyjímaje.

Asaf Auerbach vzpomínal i na anglického finančníka Nicholase Wintona, který záchranné transporty do Velké Británie před válkou organizoval.
„Zjednodušování, že nás zachránil jen pan Winton, nemám moc rád. Kolem jeho plánu bylo více lidí. Díky patří i našim rodičům, že pochopili nebezpečí a raději nás poslali do neznáma, a také těm lidem, kteří se nás v Anglii ujali," vyprávěl na besedě se žáky jičínské 3. ZŠ. „Ale kdybych jen tušil, že svoje rodiče nejspíš už nikdy neuvidím, do toho vlaku bych jednoduše nenasedl. To bych nezvládl," poukázal, jak málo chybělo k tomu, aby v obklíčeném Československu zůstal.

Doris Broulová z Nové Paky zase vzpomínala na zvláštní „štěstí", když ji „doktor" a důstojník SS v jednom ušetřil před plynovou komorou, protože se mu zdála vhodná pro eugenické pokusy. Konec války prožila v Hamburku.

Jičín je již 57. štací této putovní výstavy. Vznikla v roce 2005 z podnětu Historické skupiny Osvětim a Památníku Terezín.