Sedm autorek spojilo své síly a představily textilní techniku patchwork v trochu jiné podobě. Vedle klasických velkých a menších quiltů (Marta Bukovanská, Renata Stehlinová, Jana Cvrková, Zuzana Himmelová) jsou k vidění drobné textilní práce pro každodenní použití - polštáře - tzv. šlofíčky, prostírání, etue, taštičky, hračky a panenky (Jana Kepková, Ludmila Fuksová, Z. Himmelová) nebo jako připomenutí na různá rodinná a přátelská výročí (Jarmila Novotná).

Poprvé jsou ve větší míře představeny bločky z Afghánistánu, drobné výšivky čtvercového tvaru, které do Evropy dovezla před několika lety Pascale Goldenberg, vůdčí osobnost humanitárního projektu Německo-afghánské spolupráce mezi ženami, který je založen nikoli na přímé finanční podpoře, ale na pracovní činnosti. Ta spočívá v tom, že afghánským ženám jsou zdarma poskytnuty veškeré potřeby (jehly, nůžky, nitě) a materiál na zhotovení čtvercových výšivek, za něž dostanou zaplaceno podle nápaditosti, barevnosti a složitosti díla. Vyšívání se mohou zúčastnit pouze tamní dívky od dvanácti let, mladé neprovdané ženy a vdovy, pro které je tato činnost mnohdy jediným zdrojem příjmu početné rodiny.

Práce se po dokončení dovezou zpět do Evropy a prodávají se k další umělecké tvorbě. Na výstavě jsou k vidění vyšívané bločky v romantických kompozicích Renaty Stehlinové, moderní zpracování v geometrickém řešení v batikovaných textiliích Marty Bukovanské a textilní skladby, jejichž základem je poetický příběh od Jarmily Novotné.

Pokud vás odrazuje anglické slovo quilt (čti kvilt), vězte, že to není nic jiného než ozdobná prošívaná deka, která je sestavena ze tří vrstev - svrchní díl (avers) je ušit technikou patchwork, prostřední vrstva je tepelná izolace (vatelín nebo jiné rouno) a poslední díl (revers) tvoří jednobarevná nebo vzorovaná látka, která barevně navazuje na vrchní díl. Vrstvy se sešívají v jednoduchých nebo složitějších ornamentech buď ručně, strojově nebo na speciálních vyšívacích rámech. Prošitý quilt se nakonec vhodně olemuje, čímž se deka definitivně uzavře. Hotové dílo se může použít jako přehoz, přikrývka, tapisérie či gobelín podle použitého materiálu.

Výstava, která je zároveň prodejní, je otevřena od středy do neděle 9.00 - 11,30 a 13.00 - 16.30 hodin až do 15. června.

Za autorky a vystavovatelky Jarmila Novotná