Možná až moc, až někteří kadeti jičínského pěšího pluku č. 74, protože dlouho stáli, odpadali. Ale to se stává i na velké přehlídce. Petr Lazurko totiž přivedl svou jednotku kadetů z šestašedesáté války a vysvětloval přítomným rozdíl mezi puškou předovkou a zadovkou, popisoval výstroj a výzbroj a taky jak se v sevřeném útvaru bojovalo. Věru, nebyla to legrace.

DÍLNA I STÁNEK
To už od čtvrté hodiny běžela dílna na výrobu a opravu plyšáků. Byl tu stánek s pitím nealko a pan knihkupec. Ten nabízel knížky s programem souvisejícím a k tomu i své vysvětlení. Muzejníci připravili komentovanou prohlídku výstavy o šestašedesáté válce, muziku Jitky Koláčné a zpěv Veroniky Vildmanové a další.

KYTARA NA NÁDVOŘÍ
Do toho dalšího spadá kytara Michala Šnajdra. Přijel z Boleslavi, připojil se na elektriku, aby bylo dobře slyšet a jeho hudba se na velkém nádvoří zámku skvěle rozléhala. Nebyla to ani country, ale ani supervážná muzika. Ale ani jen náladovka. Dobře se poslouchala. Ukázala příklad českého muzikanta. V civilu zabývá se auty, ale muzika je pro něj, zdá se, důležitější. Ta reprodukovaná, i ta, kterou sám tvoří. I český muzikant musí vydělat na chléb vezdejší.

VÝKLAD K VÝSTAVĚ
Kurátorka výstavy Daisy Mrázkové, Lenka Patková, pak pozvala na prohlídku výstavy a svůj výklad k ní. Žena mluvila o ženě a bylo to znát. Kromě údajů životopisných, které napověděly o stylu a motivech malby, otevřela Lenka zajímavý úkaz malířských dvojic manželských. Ty tvořily svého času skupinu UB 12, která se umělecky i lidsky scházela. Mrázkovi, Adriena Šimotová – Jiří John, Eva Kmentová – Olbram Zoubek, Věra a Vladimír Janouškovi.
Zajímavé téma, průvodní slovo se tak změnilo v diskusi…

Jen pár slov z programu Muzejní noci chce napovědět, že se vydařila.     Bohumír Procházka