Lehce arogantní, zato nesmírně slavný herec, režisér a ředitel Filip Martén má problém. Jeviště jeho divadla sežral červotoč. Na záchranu svého celoživotního díla potřebuje jeden milion eur. Pomoci může jediný člověk - záhadný miliardář a mecenáš Jean Petitér. Na veřejnosti se příliš neukazuje, tak se Martén rozhodne požádat ho o půjčku osobně. Tak začíná komedie za všechny prachy z pera režiséra Viléma Dubničky.

Divadelní představení Milion označuje Dubnička jako chytrou a neotřelou komedii plnou třaskavých dialogů, nečekaných situací a chytrého humoru. „Překvapující komedie zaujala dvě herecké osobnosti, přátele, co spolu odehráli několik sezon v Dejvickém divadle. Nabízí příslib energií nabité atmosféry, jiskřivého divadelního zážitku,“ láká diváky na jičínskou premiéru režisér.

Slunovrat ve znamení hudby. Jičín opět ovládl multižánrový festival
OBRAZEM: Slunovrat ve znamení hudby. Jičín ovládl multižánrový festival

Jičín bude poprvé svědkem divadelní premiéry

Připravovaná akce je mimořádnou událostí nejen pro autory a herce, ale také pro celé Masarykovo divadlo v Jičíně. „Zatímco jičínské filmové publikum si už dávno zvyklo na to, že se v programu Biografu Český ráj čas od času objevují předpremiéry, Masarykovo divadlo dosud pravidelně hostilo divadelní nebo hudební novinky výhradně ‚z místních zdrojů‘. V sobotu 25. června budeme v Jičíně poprvé svědky české divadelní premiéry,“ říká ředitel Kulturních zařízení města Jičína Pavel Nožička.

Autoři se rozhodli uvést premiéru mimo domovské Divadlo Bez zábradlí v Praze. „Jezdíme každý po zájezdech už desítky let. Některá města mají dobré diváky, jinde ta odezva není tak vřelá. V Jičíně byli vždycky diváci skvělí, a tak věříme, že nám udělají tu pravou premiérovou atmosféru,“ vysvětlují představitelé hlavních rolí Vladimír Polívka a Hynek Čermák, kteří diváky lákali na premiéru mimo jiné na sociálních sítích prostřednictvím videa z prázdného sálu.

Že v představení pro dva herce nebudou hrát přesilovku, slibuje několik dní dopředu téměř vyprodaný sál. „Diváky z Prahy s sebou nevezeme, ale Vláďa a Hynek mají spoustu fanoušků, kteří se těší na každý jejich nový počin, takže určitě přijedou i diváci ze širšího okolí,“ komentuje slibnou účast publika Dubnička. Oblíbení herci se s diváky setkají také po představení na autogramiádě.

Plán udržitelné městské mobility by měl zajistit větší bezpečnost chodců, cyklistů i řidičů.
Pěšky, na kole, autem po Jičíně bezpečněji. Plán městské mobility dostal zelenou

Po jičínské premiéře čekají herce i inscenaci Milion letní prázdniny. Další představení budou moct diváci zhlédnout až na konci srpna na festivalu Nebílovské divadelní léto a začátkem září v domovském Divadle Bez zábradlí. Tam se ale představení dlouho neohřeje, podle autora a režiséra Dubničky plánují s Milionem vyrazit i do dalších českých měst.

I jičínské Masarykovo divadlo čeká letní pauza. O divadelní představení ale Jičíňané nepřijdou, kultura se na turistickou sezónu přesouvá do exteriérů v podobě tradičních pohádek na Dvorku K-klubu, které jsou součástí Prodloužených víkendů v Jičíně.