Těžké je vyzdvihnout jeden prvek z Valdštejnských slavností, protože organizátoři dali zřetelně najevo, že sobotní den byl v dějinách Jičína něčím mimořádným. Přesto, veškeré dění směřovalo k jednomu okamžiku, díky kterému se sobota 24. května zapsala do historie města.

„Opravdu jsem nečekal, že odhalení sochy bude provázet taková slavnost. O to více jsem potěšený," konstatoval na úvod Václav Rybařík. Jičín nikdy ve své novodobé éře nedostal tak hodnotný dar jako od něj. Bronzový Valdštejn bude od nynějška dohlížet na nádvoří zámku. A Porotní sál ozdobila vévodova busta.

Ráno mezi pořadateli panovala nervozita. V pátek se totiž po horkých dnech do pohádkového města přihnala prudká bouře a předpověď na sobotu nedávala dobré šance. „Zatím nám to vychází skvěle. Lidí přišlo zhruba tolik, kolik jsme očekávali. S počasím jsme měli opravdu strach, ale zatím se obavy nenaplnily," vyjádřila se šéfka odboru kultury Marie Faruzelová. „No, vidíte? A to jsem si ráno řekla, že o počasí dnes nebudu vůbec přemýšlet," dodala. Mračna se během dopoledne protrhala a nastal další parný den.

Program

Program měl za úkol pobavit jak mladé, tak jejich rodiče či prarodiče. „Já to vidím skvěle. Lidi jsou dneska na sebe milí. To je určitě díky slavnostem. Nejvíce jsem zvědavá na tu sochu Valdštejna, ale ještě musím zjistit, kdy bude odhalení," řekla čtyřiadvacetiletá Anna Houfová.

Návštěvník Jindřich Korda, který přijel až Prahy a který je nadšencem do historie válečnictví, se trochu zamyslel nad Albrechtem z Valdštejna jako osobností.

„Víte, se slavnými lidmi je to vždy problém. Kdyby Albrecht z Valdštejna žil, asi bychom ho tak dobrovolně neoslavovali. Nevím, myslím, že ne. V paměti se uchovává vždy jen to, co osobnost symbolizovala. Ne, jaká byla. Každopádně dnes je dobře, že si Valdštejna tak rádi připomínáme. K čemu by bylo ho jenom rozebírat někde v knihovnách, že?" přemýšlel, krátce poté, co si dal něco malého na zub v jednom z četných stánků.

Pozoroval přitom své příbuzné s dětmi, které se věnovaly interaktivnímu plánu města Jičína. Na zemi položená plachta vyobrazovala půdorys městské zástavby. Malí návštěvníci na něj mohli – poté, co splnili některý z úkolů – umístit domeček, či jiný objekt. A tak postupně z představ dětí vznikl zcela nový Jičín.

Prohlídky zámku

Pro dospělé byly připraveny hned tři komentované prohlídky Valdštejnského zámku. Všichni se tak mohli dozvědět střípky z historie této pamětihodnosti. Akčněji založení návštěvníci se zase mohli pokochat dobovou výstrojí vojáků, včetně dělostřelectva z dob třicetileté války, během níž Albrecht z Valdštejna několikrát uplatnil svůj jedinečný důvtip stratéga. Techniky boje bylo možné zhlédnout i v několika názorných ukázkách.

Letošní ročník slavností, které se konají jednou za dva roky, byl už od počátku pojat jako mimořádný. Letos je tomu totiž 380 let od doby, kdy Valdštejn skonal rukou nájemných vrahů. Na tuto skutečnost nepamatuje pouze Jičín, nýbrž všechna města, v nichž Valdštejn zanechal kulturní stopu. Vlastní Valdštejnské slavnosti chystají Frýdlant, Náchod, Mnichovo Hradiště, a dokonce i Cheb, který se vojevůdci právě stal osudným. Albrechta si chtějí připomenout i ve slovenském Martinu a polské Swidnici, což jsou partnerská města Jičína.