Navíc jsme si zvykli na uhlazenou a noblesní postavu v podání Miroslava Kněborta, který se svým vojenským doprovodem vždy s úsměvem a vlídností rozdává lidem jičínské tolary a hraje s dětmi v zámeckém parku kuličky. Přesto, nebo možná právě proto, by nebylo občas od věci pohlédnout na postavu „našeho" vévody z té druhé, odvrácené strany.

Polské město Swídnica se na rozdíl od Jičína dočkalo Valdštejnovy návštěvy pouze třikrát, jejich průběh se však od těch jičínských diametrálně lišil. Během první návštěvy, v srpnu 1626, si generál císařských vojsk zvolil Swídnici jako hlavní stan na svém vojenském tažení.

Drancování, násilí

Zatímco okolí města bylo vystaveno drakonickému jednání Valdštejnových vojáků, kteří nemilosrdně drancovali usedlost za usedlostí, znásilňovali ženy a dívky a na svou vlastní pěst přepadali okolní rytířská sídla, vévoda se pohodlně ubytoval ve městě, kde mimo jiné s okamžitou platností zakázal zvonit a troubit, všechny psy (jež Valdštejn nenáviděl) museli zamknout a strážníci byli nuceni si ovázat boty lněnými pytli, aby nic a nikdo nerušil Valdštejnovy dráždivé nervy a lehký spánek.

Třetí návštěva proběhla za ještě vážnějších okolností, kdy se Swídnice na půl roku ocitla přímo ve Valdštejnově válečném obležení, na jehož konci bylo město zachváceno nejhrůznější epidemií, jakou kdy zažilo.

Toto je jen malá ukázka z barvitého líčení, které si pro nás připravil známý polský historik Sobiesław Nowotny, který bude naším hostem ve čtvrtek 22. května v 18 hodin, tentokrát výjimečně v Obřadní síni jičínského zámku. Jeho přednášku, tlumočenou do českého jazyka, by si žádný z milovníků historie neměl nechat ujít.

Těšíme se na setkání s vámi, s pozdravem za Jičínskou besedu    Pavel Kracík