Jičínská rodačka, pracovnice stanice Český rozhlas 1 Radiožurnál, podruhé určitě přijela do Knihovny Václava Čtvrtka ve čtvrtek 7. listopadu a bylo nabito. Tak jsem si ji vyfotil.

Černé sako, pruhované triko, rifle. Obyčejná ženská, pěkná holka. Po přivítání si nesedla do připraveného křesla pro hosta, ale nahoru, na… vlastně je to přepážka. Ve stylu: pojďme, budeme si povídat. Neformálně. Hlavně se ptejte. Svůj životopis, i když na její mládí pestrý, řekla krátce. Vystudovala u Lepařů, pak žurnalistiku v Praze. Pak ČT – Letiště Praha – TV Nova – televize Z1 – Agropol – Radiožurnál. Tady spokojená: „Rozhlas je lepší než televize. V rádiu jsou víc lidi, kterým jde o věc. Nerozptylují kamery. Můžete se tu víc soustředit na problém, ne na to, jak vypadáte." Mínila tím zejména hosta, s kterým vede rozhovor. „Rádio dělají lidé, kteří jsou schopni dělat žurnalistiku za málo peněz."

Při přípravě na určité téma si dělá rešerše většinou sama. „Zaplať pánbůh za internet. Mým zdrojem informací je facebook." Přesto je to často nervák, když se třeba pozvaný host nedostaví. A když se dostaví a mluví tak, že by ho s potěšením poslala někam? „Mám zvláštnost. Jak je přede mnou mikrofon, přestávám to brát osobně.

Od posluchačů se objevila kritika na to, jak na některých stanicích je pořad rozsekán písničkami. „Proti tomu se bráníme. Při publicistice by neměly být písničky. Lidé přece vydrží poslouchat mluvené slovo víc, než dvě minuty. Rozhovory si připravuje sama. „Nestalo se, že by mi do toho někdo mluvil."
Veronika se nevyhýbala ani ožehavému tématu dvou skupin v České televizi. „Každý si musí vybrat, kterou petici podepíše. Daniela Drtinová to nemá jednoduché. Věc omezování svobody vyjadřování, vypouštění některých kritických míst musí posoudit nezávislý orgán. Těžko to udělá komise jmenovaná panem ředitelem Dvořákem." Řeč přišla i na internetové noviny, zda nevytlačí papírové. Tady vyslovila souhlas s tím, že tištěné noviny mají šanci, když budou mít svou internetovou obrazovou odnož. Vyslovila obavu z toho, že z dobrých novin odcházejí kvalitní lidé. I z oligarchizace tisku. Pochválila Respekt.

Novinář je prostředník
Proč je negativní zpráva medii víc přijímána? Co dobře funguje, o tom se nemusí psát. Když někdo krade, o tom je povinností informovat. Novinář je prostředník. Dobré příklady by měly být publikovány zejména v regionech. „Nejen v novinách, ale ve společnosti často jdeme po povrchu. Je třeba používat kritické myšlení. Lidem jde často jen o formu, ne o obsah.

Nemůžeme čekat, že to někdo udělá za nás." To už mluvila o tom, jak napravovat některé věci ve společnosti. Protože jsme byli v knihovně, skončila beseda dotazem na čtení. „Detektivky pro odpočinek. Zejména severské. Z klasiků I. B. Singer, Bulgakov … . A z našich autorů? Čapek." Bohumír Procházka