Přednášejícímu tentokrát spíše jen sekundoval historik Karol Bílek.

Vědec Martin Hladký si na začátek pro diváky představil překvapení. V rámci jeho výzkumu se mu podařilo natrefit na skutečný videozáznam zachycující velikána české literatury, Karla V. Raise.

„Dnes necháme vstoupit K. V. Raise přímo mezi nás. Skrze snad jediný dochovaný audiovizuální záznam s ním," řekl akademik Martin Hladký. Natočený materiál sestával pouze ze dvou záběrů, pochází z 20. let minulého století a má pár desítek vteřin. Spisovatel Rais prochází nábřežím. V jeho očích je vidět příslovečná introverze, citlivost, ale také zarputilost.

Publikace Martina Hladkého je cenná v tom, že nepracuje se sekundárními zdroji. Je přímým zpracováním archivních materiálů, které se literáta týkají. Některé z archiválií dosud vůbec nebyly historiky zpracovány, kniha Střípky ze života Karla V. Raise je tedy ledoborcem, který razí cestu poznání dále.
Přítomné obecenstvo se skládalo především z obdivovatelů českého spisovatele. Ostatně K. V. Rais je v Lázních Bělohradu doma.

„Knihu jsem ještě nečetl, před chvíli jsem si ji koupil. Ale já o této osobnosti hodně vím. Přilákal mě sem zájem o téma, protože tu bydlím skoro padesát let," svěřil se Deníku Zdeněk Hofman.

„Knížku jsem si prolistovala a líbí se mi. Nejsem rodák, ale žiji v Bělohradě od svého půl roku. Rais patří do života každého zdejšího člověka. Bude to příjemný večer a těším se, o čem se tu bude vyprávět. Určitě to bude jiné, než co si člověk přečte," těšila se Jana Balšanová.

„Knížka se mi líbí a taky jsem ji ještě nečetl, ale prošel jsem si ji. Také nejsem bělohradský rodák, ale jsem z Nové Paky, a tak sem mám blízko. K Raisovi také. Chci ho zde dnes ještě více poznat jako autora a doufám, že se tu dozvím, co ho inspirovalo k napsání jeho díla," řekl František Jirásko.
V publiku byl přítomen také starosta Pavel Šubr. Řekl, že město se na vydání finančně i organizačně podílelo. Autor Martin Hladký radnici sám oslovil.

„Obrátil se na mě loni a řekl, že v archivu našel řadu věcí, které nikdy nebyly publikovány. Zeptal se, jestli by město mělo chuť se na ni podílet," uvedl Pavel Šubr.