VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valdštejn se vrátil do svého paláce

PRAHA - Senát ve spolupráci s dalšími institucemi připravil velký výstavní projekt. Jedná se o soubornou a rozsáhlou výstavu Albrecht z Valdštejna a jeho doba.

22.7.2007
SDÍLEJ:

Vévoda Valdštejn se Přemyslem Sobotkou na jičínském náměstí.Foto: DENík/Radmila Šepsová

Ptáte se, proč zrovna Senát a Albrecht z Valdštejna? Byl to totiž vévoda Albrecht, košatá a nevšední osobnost kontroverzního válečníka z doby třicetileté války, kdo nechal pro své potřeby postavit Valdštejnský palác, současné sídlo horní parlamentní komory. A v jedné části palácového komplexu, ve Valdštejnské jízdárně, bude také výstava instalována.

Pořadatelé výstavy

Záštitu nad celou akcí převzal předseda Senátu Přemysl Sobotka. Ten osobnost Albrechta z Valdštejna oceňuje nikoliv jen pro jeho rozporuplný život nesporně nadaného vojevůdce, ale hlavně pro snahu využít získaného bohatství a přízně osudu k velkým uměleckým projektům. „Projekt výstavy Albrecht z Valdštejna a jeho doba by měl být zatím jedním z nejvýraznějších projevů snah, aby se Senát stal mimo své hlavní poslání také významným kulturním a společenským centrem. Výstava se stává velkou výzvou pro historiky a muzejníky k mnohotvárnému zachycení dramatické doby a jejích hlavních aktérů,“ řekl na prezentaci výstavy mimo jiné P. Sobotka. Expozice by měla být největší, jaká kdy byla v českých zemích slavnému vojevůdci z doby třicetileté války věnována, upřesnil předseda Senátu.

Výstavu pořádá Senát spolu s Vojenským historickým ústavem a Národním muzeem za podpory ministrů obrany a kultury. Ředitel Vojenského historického ústavu podplukovník Aleš Knížek na prezentaci projektu, která se v Senátu konala 12. července, připomněl, že první a zatím jediná výstava věnovaná Valdštejnovi se konala u příležitosti 300. výročí vévodova zavraždění v Chebu. Byla realizována v roce 1934 v paláci a v jízdárně, které Valdštejn nechal postavit. „Významnou měrou se na její přípravě tehdy podílel Památník osvobození – náš prvorepublikový předchůdce, k jehož odkazu se dnešní Vojenský historický ústav hrdě a právem hlásí,“ uvedl A. Knížek jeden z důvodů, proč se na projektu spolupodílí právě Vojenský historický ústav. Doplnil, že pro jeho organizaci je velikou ctí, že bude spolupracovat na uspořádání a realizaci výstavy, která svým obsahem zasahuje do širokého celoevropského kontextu. „Kdo si dnes uvědomí, že třicetiletá válka byla de facto prvním celosvětovým konfliktem, jehož epizody se odehrávaly i v koloniích? A kdo dnes vnímá Vestfálský mír jako první celoevropskou chartu míru a budoucího dlouholetého rozvoje středu kontinentu bez válek a konfliktů?“ A. Knížek se domnívá, že právě tato výstava dá správné odpovědi na tyto i na další otazníky kolem osoby Valdštejna a jeho doby.

Stejně tak Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea, je přesvědčen, že výstava pomůže ozřejmit Valdštejnovu osobnost i dobu, ve které žil. „Pevně doufám, že výstava o Albrechtovi z Valdštejna a jeho době se stane skutečnou výstavní perlou a jedním z nejvýznamnějších výstavních počinů, které Praha, Česká republika a možná i Evropa v brzké době uvidí,“ doplnil M. Lukeš.

Do pořadatelství se zapojí i města, která jsou s Valdštejnem spjata: Praha, Frýdlant v Čechách, Cheb a Jičín. Pro Pavla Béma, primátora Prahy, je potěšením, že do projektu bylo zapojeno také naše hlavní město. „Albrecht z Valdštejna nabízí zrcadlo zcela jedinečného období v historii, v dějinách hlavního města Prahy prosycené antagonismy a historickými paradoxy,“ uvedl P. Bém. Domnívá se, že s jistou mírou nadsázky lze říci, že právě Albrecht z Valdštejna přispěl k tomu, že těch prvních 15 nebo 14 let po bitvě na Bílé Hoře Praha přežila relativně se ctí. Vedle českých měst se přípravy výstavy zúčastní i partneři z Itálie, Rakouska, Německa a Švédska.

Uspořádání výstavy

Celá výstava bude rozčleněna do čtyř oddílů, které autoři výstavy nazvali dle latinských citátů. Jedná se o výroky Valdštejnových současníků, kterými hodnotili jeho život a jeho činy.

Díl první je nazván Invita invidia, což je Valdštejnovo heslo – jeho deviza, kterou používal na svých mincích, ve svých materiálech apod. Český překlad Závisti navzdory přesně Valdštejna charakterizuje. V této části bude představena osobnost Albrechta z Valdštejna, jeho život a jeho životní dráha.

Druhý díl se nazývá Terra Felix, Šťastná země. Zde by měl být Valdštejn představen jako ekonom, podnikatel, organizátor, stavitel a v neposlední řadě jako mecenáš. Byl to Albrecht z Valdštejna, kdo uchránil celé vévodství frýdlantské od vojenských konfliktů na tomto území. Organizoval veškeré vojenské dodávky, výrobu zbraní, zásobování, byl to on, jenž zařizoval transport i veškerou logistiku. Jako velmi dobrý investor také například vybudoval město Jičín, hlavní město svého panství, a ochránil ho od nebezpečí požárů. Založil nemocnice, špitály, pamatoval na duchovní osvětu atd. Nejvýznamnějším jeho stavebním počinem byla stavba Valdštejnského paláce. Součástí výstavy bude tedy i celý jeho areál, včetně Jízdárny, zahrady i konírny.

Díl třetí – Xerxes, veliký Artaxerxes, nebo-li postrach světa. Tato část výstavy se bude věnovat vojenským Valdštejnovým aktivitám. Paradoxně se na válečném poli nevyznamenal v dobách své největší slávy, ale jako příslušník císařského vojska ve službách Rudolfa II. Vedle vyobrazení jednotlivých bitev třicetileté války zde budou vystaveny dobové předměty, vyobrazení vojenských cvičení, zprávy z bojiště i aktuální letáková literatura. Budou zde k vidění také zbraně i nejrůznější válečná zbroj. Tato část by se však měla také věnovat hrůzám války, kterými trpěly všechny vrstvy obyvatelstva a které byly předmětem častých vyobrazení.

Posledním dílem zamýšlené výstavy je Bestia Vixit, alias Nesmrtelná bestie. Zde chtějí autoři přestavit valdštejnskou legendu, která začala rychle narůstat hned bezprostředně po jeho smrti. Důkazem je mimo jiné i známé drama Valdštejn od Friedricha Schillera nebo doba před druhou světovou válkou, kdy bylo jeho jméno zneužito v pohraničí sudetskými Němci, kdy se jedna z divizí SS nazývala Wallenstein. Tento oddíl se pokusí zhodnotit odkaz Valdštejna a současný pohled na Valdštejna jako historickou postavu v rámci evropských dějin.

Doprovodné programy

Celý výstavní projekt se nesoustředí jen na samotnou expozici ve Valdštejnské jízdárně, ale bude se k ní pojit mnoho doprovodných akcí různé povahy. V první řadě bude k výstavě připraven katalog, který bude rozdělen do dvou svazků. Vlastní katalog materiálové části výstavy a svazek statí českých a zahraničních badatelů přinášející nové poznatky o Valdštejnovi a jeho době. Dalšími doprovodnými publikacemi by se měl stát průvodce Valdštejnským palácem, dále publikace s pracovním názvem třicetiletá válka – glosář událostí, osobností, zbraní a zbroje té doby a také stručný průvodce výstavou. Nedílnou součástí výstavy by se měla stát hudba. Celá expozice bude ozvučena, v plánu je také vydání hudebního CD s dobovou hudbou. K záměrům tvůrců výstavy patří možnost vzniku dokumentárního filmu s danou tématikou a další zajímavé doprovodné materiály. Počítá se s konáním odborných seminářů, konferencí a přednášek na dané téma a v plánu je i překvapení pro děti.

Kurátoři výstavy

Výstavu připravují a jejími kurátory jsou PhDr. Eliška Fučíková a PhDr. Ladislav Čepička. Podle E. Fučíkové má výstava představit Albrechta z Vladštejna samozřejmě jako jednoho z nejvýznamnějších evropských aktérů třicetileté války, jako významného vojenského a stavebního podnikatele, finančníka, stratéga a diplomata, národohospodáře, který si sice nevybíravou cestou přivlastnil obrovský majetek, ale dovedl ho úspěšně spravovat a svá panství by býval přivedl k ještě většímu rozkvětu, kdyby jeho život nebyl násilně ukončen závistí, obavami z úspěchů a neomezené moci ze strany jeho znepřátelených současníků. Díky Valdštejnovu mecenášství vznikla tehdy v Čechách také řada pozoruhodných staveb a uměleckých děl, vysoce ceněných v evropském kontextu a srovnatelných s těmi, které vznikaly na panovnických dvorech jinde ve světě. Avšak doba, kterou bychom mohli označit jako „Valdštejnovu“, tedy necelá čtyři desetiletí 17. století, trpí podle slov E. Fučíkové značnou deformací pohledu díky rozporuplným výkladům událostí, které ji provázely. Bývá považována za období, ve kterém díky válečným konfliktům nevzniklo nic pozoruhodného, čím by se naše země mohly chlubit před světem. A to by kurátoři výstavy chtěli uvést na pravou míru. „Výstava si klade za cíl také ukázat, že i v době tak dramatické, jakou byla třicetiletá válka, se některé části českých zemí pod osvíceným vedením mohly rozvíjet hospodářsky, duchovně i umělecky, a že pro tuto dobu neplatí ono latinské „inter arma silent musae“, totiž že kde řinčí zbraně, mlčí múzy,“ říká Eliška Fučíková.

Výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba bude slavnostně otevřena 15. listopadu 2007 a zájemci ji mohou zhlédnout do 15. února 2008 ve Valdštejnské jízdárně v sídle Senátu. Věřím, že málokdo si nechá ujít tuto ojedinělou příležitost, jak blíže poznat osobnost Albrechta z Valdštejna a zároveň dobu, která se významně zapsala do dějin naší země.

Mgr. Květa Kozáková
odbor vnějších vztahů a služeb KS

22.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 000 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci OSTATNÍ POMOCNÍCI A UKLIZEČI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OSTATNÍ POMOCNÍCI A UKLIZEČI, V případě zájmu kontaktujte pana Vasyla Vasyliuka na emailové adrese: Vastoria 84@qmail.com nebo telefonním čísle: 770 639 616 (od 10.00 do 16.00hod.), Náplň práce:, Pomocné a úklidové práce. Sbírání odpadků, vyprazdňování odpadkových košů a odnášení jejich obsahu na místa odvozu, úklid podlahových ploch. Prašné prostředí, úklidové prostředky, práce o víkendech., Jedná se o krátkodobé zaměstnání na 3 měsíce., , Pozice je vhodná i pro cizince na krátkodobé povolení.. Pracoviště: Vastoria s.r.o.- hotel dětenice, 507 24 Dětenice. Informace: Vasyl Vasyliuk, +420 770 639 616. Obchod - Obchod Nákupčí 22 000 Kč Specialisté v oblasti prodeje a nákupu produktů a služeb (kromě informačních a komunikačních technologií) SPECIALISTA/-KA OBCHODNÍHO ODDĚLENÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIALISTA/-KA OBCHODNÍHO ODDĚLENÍ, V případě zájmu volejte na tel.: 731 829 144 nebo zasílejte životopisy na email: projekty@jvmmetal.cz nebo se dostavte přímo do sídla firmy Brdo 9, Stará Paka., Sháníme do našeho teamu specialistu/-ku obchodu., Náplň práce:, - komunikace s novými i potencionálními zákazníky a dodavateli, - vytváření newsletterů a reklam, - příprava podkladů, - zasílání cenových kalkulací, - hledání nových obchodních příležitostí, , Požadujeme:, - zkušenosti s obchodem, - znalost PC, Word, Excel,, - znalost práce s programy pro editaci obrázků a fotek, - moderní přístup, - samostatnost, - technické znalosti a zkušenosti výhodou, - znalost cizích jazyků minimálně AJ, NJ výhodou, , Nabízíme:, -Zázemí rodinné firmy, -Dlouhodobé stálé zaměstnání, -Flexibilní pracovní dobu, -Stravenky, -Provize z prodeje, -Zajištění dopravy, , -Šikovného člověka rádi zaučíme , , -Kancelář a sídlo firmy - Brdo 9, Stará Paka. Pracoviště: Jvm metal s.r.o., 509 01 Nová Paka. Informace: Lukáš Vancl, +420 731 829 144. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 24 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři PROVOZNÍ ÚDRŽBÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PROVOZNÍ ÚDRŽBÁŘ/-KA, V případě zájmu kontaktujte paní Lucii Burešovou na emailové adrese:prace@uzeninybeta.cz nebo na telefonním čísle: 607 424 444 (od 7.00 hod. do 15.00 hod), případně osobně na adrese pracoviště: Uzeniny Beta, Vidonice 55, Pecka. (od 7.00 hod. do 15.00 hod.), Požadavky:, Šikovná osoba se samostatným úsudkem a myšlením. Jedná se o běžnou údržbu výrobního závodu, bez nutnosti znalostí výrobních strojů a technologií. Výhodou ŘP skup. B., Zaměstnanecké výhody:, Zaměstnanecké nákupy, personální strava, pitný režim, moderní pracovní prostředí, příjemný kolektiv.. Pracoviště: Provozovna uzeniny beta - výrobní závod, 507 82 Pecka. Informace: Lucie Burešová, +420 607 424 444. Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 10 000 Kč Lékaři specialisté LÉKAŘ/KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CS-ISCO: 22122, LÉKAŘ/KA, požadujeme VŠ vzdělání lékařského směru v oboru chirurgie nebo základního kmenu, znalost českého jazyka. Nabízíme příspěvek na stravování., V případě zájmu kontaktujte Ing. Romana Bečváře , email: becvar@nemocnicehorice.cz, Vhodné pro souběžné zaměstnání držitele zaměstnanecké karty. Pracoviště: Městská nemocnice hořice [3], Riegrova, č.p. 655, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Roman Bečvář, .

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

Jičínská pozvánka na Den mobility.

Den mobility v Jičíně

Jak to bylo s betlémy...

Nová Paka - Novopacké muzeum otevře 24. listopadu výstavu betlémů.

O cenu města Jičína se taneční páry utkaly již popadesáté

Jičín - Masarykovo divaldo se 17. listopadu stalo dějištěm jubilejního ročníku taneční soutěže O Cenu města Jičína.

Hradeckým busem do hájemství rivala

Východní Čechy - Hradecký dopravní podnik má v šuplíku projekt „Hradubice“. Se svými autobusy by mohl zajíždět i do pardubického regionu.

V Jičíně si připomněli listopadové události tradičním setkáním u kašny

Jičín - Tradiční přátelské setkání, oficialit netřeba, společný zpěv za doprovodu kytary a hovory o místním kulturně-společenském dění. Kašnu na Valdštejnově náměstí z části orámovalo světlo svíček a vzduchem se nesla vůně svařeného vína.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT