V malém sále novopackého MKS vystavuje do 6. listopadu své výrobky šest keramiků.

Jsou z různých koutů naší vlasti a společně vystavují podruhé. Proč v Nové Pace, když domovem většiny z nich je Praha? Na to se nám snažila odpovědět ředitelka MKS Romana Martincová. „Jedna z organizátorek Eta Placáková jezdí často do Nové Paky, a tak chtěla veřejnost seznámit s tímto uměním.“

Prostřený stůl

Na výstavě nazvané význačně Prostřený stůl předvádějí členové Svazu českých keramiků část tvorby, která se rodí v jejich rukou z tvárné hlíny. Vystavující Hana Poštýnská z Prahy v Nové Pace představuje „kuřecí“ keramiku – kuřecí proto, že je žlutá.

Miluška Hlavinková z Litovle se zabývá už jednatřicet let výrobou nádobí pro denní potřebu – třeba bábovek nejrůznějších velikostí, hrnců. Před patnácti lety ke svému kumštu ještě přidala drátování. Navíc jí učarovaly titěrné drobnosti, a tak si jen tak pro radost můžete odsud odnést miniaturní vázičky, džbánky, talířky.

Olga Vedralová se soustřeďuje na šperky. Tvoří z hlíny v kombinaci se sklem, kovem, provázky, s kůží. „S tímto materiálem si doslova vyhraju a námětů mám dost,“ přiznává. Žije střídavě v Praze a Florencii.

Eta Placáková z Prahy má svoji dílnu. Její doménou je malovaná majolika. Eta do Nové Paky přivezla své jemné jídelní servisy, talíře, šálky, misky.

Romana Neufussová z Hradce Králové je rovněž autorkou užitkové keramiky. V malém sále vystavuje bílou keramiku, jinak prý tvoří podle požadavku zákazníků ve všech barvách.

Luděk Čapek z Dobříše nabízí pohled na nejrůznější misky, tácy, jejichž okraje jsou podobné vyšívané krajce. Opravdu nevšední záležitost.
„Na vernisáž přišla řada lidí, každý si tu našel to své, mně učarovala například keramika Luďka Čapka,“ říká knihovnice S. Benešová. Ředitelka R. Martincová je nadšená bílou keramikou i nádobím Milušky Hlavinkové, které jí připomíná babičku a její kuchyň. O keramiku je prý velký zájem. Návštěvníci přišli v sobotu i v neděli, nakupují sobě pro radost i jako vánoční dárky svým blízkým.