Proto je nasnadě, že výstava o dopravním závodu ČSAD Semily a jeho střediscích v Jilemnici, Turnově, i Lomnici nad Popelkou, najde své příznivce i v posledně jmenovaném městě. Na podzimní dny ji právě připravuje Kulturní a informační středisko Lomnice nad Popelkou. Spolupracuje přitom se společností BusLine, a iniciátorem celé akce, Lubomírem Fejfarem. Řidič společnosti sbírku o historii dopravního závodu několik let shromažďuje.

Expozice, kterou budou od 19. října do 1. prosince v saloncích lomnického zámku moci lidé spatřit, mapuje více než půl století historie autobusové dopravy na Semilsku. Přesně od roku 1949 do roku 2010, s přesahy do historie i současnosti.

Její nejcennější součást reprezentují především historické uniformy, které dokumentují vývoj loga společnosti ČSAD Semily. Nechybí ani další zajímavé sběratelské artefakty černobílé i barevné fotografie (vozidel, řidičů ad.), obrázky, jízdenky, tachografy, kleště, brašny, razítka, pamětní mince, odznaky, označníky, vlaječky i diplomy až po již zmíněné uniformy řidičů, ale i jejich kolegyň řidiček, včetně jednoho z nejcennějších kousků první uniformy ČSAD šedé barvy.

I modely náklaďáků

Zajímavým doplněním budou zapůjčené modely autobusů a nákladních automobilů.Vernisáž výstavy se koná v sobotu 19. října od 14 hodin ve velkém sále zámku. V tento den jsou připravené nostalgické vyhlídkové jízdy historickým autobusem RTO 706 Jelcz, který bude do Lomnice odjíždět v 9 hodin ze Semil a zpět se bude vracet v 16.30 hodin.

Mezitím bude od dočasné autobusové zastávky u Informačního střediska na Husově náměstí podnikat od 10 hodin každou půlhodinu patnáctiminutové okružní cesty městem, s přestávkou v době konání vernisáže.

Bezplatnou vstupenku bude vydávat posádka v dobové uniformě. Výstava, která navazuje na únorové promítání dobových fotografií a dokumentů o závodu ČSAD Semily v Městském kině v Lomnici nad Popelkou a seznámit se s ní na jaře mohli také návštěvníci semilského muzea, potrvá v lomnickém zámku do neděle 1. prosince.

Přístupná bude ve středu a v sobotu od 9 do 12 hodin, ve čtvrtek a v pátek od 13 do 16 hodin, poslední vstup je 20 minut před koncem provozní doby.