V době od 26. srpna bude možné zastihnout na náměstí, parku a dalších malebných zákoutích města výtvarníky se stojanem, paletou a štětci v tvůrčím zaujetí.

Na konci srpna přijíždí známý ukrajinský malíř, sochař a designér Oleksander Petrovič Milovzorov, který si oblíbil naši zemi a mnohokrát zde již vystavoval. Byl jedním z účastníků loňského prvního plenéru a jeho obrazy byly takřka všechny prodány na závěrečné výstavě.

Saša je spoluvlastníkem Galerie 36 v historickém centru Kyjeva, kde vystavovala plejáda českých výtvarníků jako manželé Vavrysovi, Vladimír Komárek, Michail Ščigol a mnoho dalších. Tato galerie je místem setkání mnohých Čechů, kteří v hlavním městě Ukrajiny pobývají, diplomaty a veřejné činitele nevyjímaje. Patří k elitě výtvarníků své země a udivuje obrovským záběrem a rozsahem tvorby. S jeho pracemi se můžete setkat v celé Evropě.

Spolu s Michailem Ščigolem jsme připravili jako poctu pro Milovzorova velkou výstavu, která bude v Hradci Králové otevřena ve výstavní síni Biskupství královéhradeckého 3. září a potrvá dva týdny. Diváci spatří práce mistra, které ještě nebyly u nás vystaveny. Letos stejně jako před rokem se plenéru účastnil i architekt, sochař, keramik a fotograf Miloš Šedivý, jehož naše publikum zná jednak díky spolupráci s Vladimírem Komárkem a také několika velkým výstavám svých objektů z hlíny, porcelánu, skla a kovu, a fotografií v jičínské galerii a vokšické JB Spektrum.

Třetího ze zakladatelů tradice ak.architekta Michaila Ščigola netřeba představovat. Železnický malíř loni poskytl svůj ateliér svým dvěma přátelům a tato trojice vystavila své krajiny a jičínská zákoutí ve velké zasedací místnosti OÚ v Jičíně. Dlužno dodat, že o výtvarná díla byl veliký zájem.

I letos bude Michailův dům hostit umělce. Přijedou další noví výtvarníci. Z Německa malířka Doris Brunner, která maluje střídavě v Berlíně a Římě, Kateřina Sokolova-Zyzak z Varšavy, Anatolij Borodkin, malíř z Rigy a Jevgenija Loginová, malířka a profesorka akademie výtvarných umění z hlavního města Lotyšska. Plejádu výtvarníků uzavírá doktorka Simona Němcová, Češka, žijící léta v USA, která se věnuje japonským technikám malby.

Ti všichni by se do Ščigolova železnického ateliéru vešli jen obtížně, a proto jsme využili laskavé nabídky města Jičína a ubytovali některé umělce v zámku.

Za to náleží městu velký dík. Ten patří též restauratérům Janu Entovi a Davidu Brusákovi, kteří se postarají o umělce ubytované v Jičíně po stránce gastronomické ve svém restaurantu U dělové koule. Stejně tak i železnickému Jindřichu Jarošovi, jenž poskytne stejný azyl malířům ze Ščigolova ateliéru ve své restauraci U Jindry v Železnici.

Prostory obou podniků poslouží zajisté k večerním uměleckým debatám a setkáním, kde výtvarníci budou besedovat o své práci. Každý z účastníků zanechá v Jičíně jedno plátno.

Sbírka obrazů účastníků mezinárodních jičínských plenérů se tak může stát po letech velmi zajímavou. Na závěr připomínáme, že výstava prací bude ve velké zasedací síni MÚ v sobotu 8. září od 10 hodin, kde si každý může vybrat a zakoupit svůj obrázek.

Jménem účastníků 2.mezinárodního jičínského plenéru vás na tuto výstavu srdečně zveme.    za organizační výbor M.S.