Farář Aleš Jaluška v úvodní řeči zmínil poloboha Prométhea, který lidem daroval oheň a poštval tím proti sobě bohy.


„Vždy znova a znova mne však udivuje jeho fantazie, odvaha i laskavý pohled na svět kolem sebe a hlavně důvěra v lidi, kterou tento polobůh svým činem projevil. Fantazie, optimistická laskavost, vnímavý pohled na svět a odvaha riskovat je to co, bájného hrdinu spojuje s každým dnešních vystavovatelů,“ říká Jaluška.


Skláníme se před úžasnými plastikami Jiřího Borovičky, který čaruje s ohněm, aby s jeho pomocí přetvořil kov. Marta Řezníčková představuje obrazy dětí, výstižně zachycuje napětí i klid koňského těla a pomocí počítače vytváří kouzelný podmořský svět.


K návštěvníkům hluboce promlouvají i fotografie Jiřího Buchara, zachycující Jičín i krásný Český ráj.


Laskavé a přitom mírně ironizující vnímání jak světa s jeho tajemstvím tak sebe sama, tak promlouvají k lidem obrazy malířky Jany Holečkové.
Martina Seidlová, květinová kouzelnice, které dokáže oživit kov i dřevo květinami a z obyčejného lučního kvítí, větviček keřů, stonků bylin vytvořit zajímavé doplňky. Aleš Jaluška oslovil nakonec uvedl:


„Pět různých, konkrétních a současných osobností různými způsoby a technikami projevilo vlastnosti, patřící mezi ty, které přiměly bájného Prométhea obdarovat lidi tím, co do té doby vlastnili pouze bohové. Tři ženy a dva muži talentem, který rovněž patří mezi nadpozemské projevy, obdarovávají nás. Tož pojďme a nechme na sebe působit kouzlo jejich darů.“


Obrazy, fotografie a plastiky můžete v galerii, vzniklé z bývalých skladů v areálu vokšického kovošrotu , obdivovat do 20. srpna.