Jeho novou součástí se nyní stává travnatá plocha s pěti sty žlutými krokusy," seznamuje nás se zajímavým projektem učitel IV. ZŠ v Železnické ulici František Kynčl.

Škola se zapojila do vzpomínkové akce, kterou vyhlásilo Občanské sdružení Baševi společně s Regionálním muzeem a galerií v Jičíně v rámci projektu PAMATUJ! REMEMBER!

Na památku vyhlazení více než 10 000 našich spoluobčanů v Osvětimi-Březince v roce 1944 navrhla vysadit stejný počet žlutých krokusů v obcích na Jičínsku.

Každé z dvaceti škol, které projevily zájem, bylo dodáno 500 cibulkovitých hlíz této drobné květiny, která se nejen svojí barvou, ale i šesti okvětními lístky stává symbolem holocaustu.

Hluboký prožitek
„Nabídka nás skutečně výrazně oslovila svým lidským rozměrem. Uvedený počet téměř přesně odpovídá počtu žáků a zaměstnanců naší školy. Na travnaté prostranství před školou si proto každý vysadil svoji rostlinu. Při výuce byl žákům předložen seznam jičínských obětí holocaustu s doporučením, aby si jedno jméno vybrali a mysleli na něj při sázení.

Někteří jméno pošeptali, někteří vložili i drobný lístek," popisuje František Kynčl. Stručně a nanejvýš výstižně akci zhodnotila jedna z učitelek slovy, že takový osobní prožitek vydá za několik hodin dějepisu. Ve škole už se těší na jaro, až žluté krokusy rozkvetou.  (fk)