„Vedle sebe bude surový materiál, jednoduchý výbrus a šperky," uvedl Řídkošil. Dekorační kameny podle něj představují výjimečnou kategorii s dlouhou historií. „Bylo to téma už v pravěku," zmínil Řídkošil. I proto budou na výstavě například unikátní nástroje broušené industrie z Jistebska, což je lokalita v Jizerských horách evropského významu.

Hornina může být podle Řídkošila krásná i v přírodní podobě. „Každý kámen vykládá nějaký příběh. Některé vystavené kameny jsou staré přes dvě miliardy let a pocházejí z míst, kde se dodnes těží a získávají ozdobné kameny, například známé je tygří oko," poznamenal. Dekorační kameny se ale často uplatňují i v leštěné podobě. Muzeum to bude dokládat na několika dílech Petra Kavana, který je vytvořil při pobytu v Indii.

Kámen také patří odedávna k nejrozšířenějším stavebním surovinám. „Člověk z něho dokáže vytvořit nádherná díla, jako jsou ozdobné předměty, dlažby a obklady stěn staveb, pamětní desky, památníky, náhrobky i skvosty architektury," uvedl Řídkošil. Turnovská výstava například připomene použití dekoračních kamenů za doby Karla IV. jako obkladů kaplí na Karlštejně nebo Pražského hradu.