V pátek a v sobotu obcházela střed obce a její horní část trojice koledníků – králů z divadelního spolku Floriánek. „Chodíme tuto sbírku už několik let a lidí jsou i v dnešních těžkých dobách velmi vstřícní," komentoval koledu jeden z králů a zároveň starosta obce Ladislav Jiřička. „Protože hodně chodíme po hlavní silnici, tak se nám dokonce stalo, že zastavilo auto a neznámý řidič nám přišel přispět do kasičky. Bylo to milé."

Štědrost lidí
Zbylou část obce pak v neděli obcházela Markéta Veselá, učitelka místní školy, se svými dětmi. Celkový výtěžek z čisteckých pokladniček činil čtrnáct tisíc devět set dvanáct korun. „Lidé na tuto sbírku slyší. Je to také dáno tím, že část prostředků zůstává pro potřeby Farní charity v nedalekém Studenci, jejíž sestřičky poskytují i v Čisté terénní zdravotní a ošetřovatelské služby," uzavřel ohlédnutí za sbírkou Jiřička.

Ke sbírce se však v Čisté přidala další akce. Byl jí Tříkrálový koncert country skupiny Mustang v místním kostelíku sv. Prokopa, opata. Koncert uspořádala kulturní komise obce v neděli v podvečer.

Koledy i gospely
Atmosféru doznívajících vánoc navodily koledy, vánoční písně, ale i gospely nesoucí se chrámovou lodí.

Výkony účinkujících ocenilo na sedm desítek návštěvníků několikrát velkým potleskem. „Výtěžek z koncertu činil téměř dva tisíce korun a použijeme ho k obnově dřevěné kapličky v Čisté, poblíž cesty na Stráni," říká Kamila Stehlíková, předsedkyně kulturní komise obce. „Už na ni máme nějaké prostředky z loňského vystoupení Frýdlantských dramatiků, ale ještě nějaké benefice budou následovat." Odhadované náklady na obnovu památky jsou kolem deseti tisíc korun. Kaplička by měla být vysvěcena při sjezdu rodáků v červnu letošního roku.    (fal)