Královéhradecký kraj

Hradecko: Promítají opery

Hradec Králové: Záznamy představení z Metropolitní opery v New Yorku si mohou v létě užít návštěvníci Bia Central. Těšit se mohou na čtyři nedělní promítání vždy od 13.30 hodin. Všechny záznamy budu opatřeny českými titulky. Cena je 250 korun. Příběh lásky chudého básníka Rudolfa a mladičké švadlenky Mimì dojímá diváky snad všech světových operních domů již desítky let. Na první titul Pucciniho Bohému se mohou diváci těšit už tuto neděli.

Jičínsko: Poznejte krásu záplavy fuchsií

Újezdec/Syřenov: Na zahradě manželů Suchardových v Újezdci u Syřenova probíhá od soboty 9. července výstava fuchsií. Bude přístupná do neděle 18. července mezi 9. a 18. hodinou. Neuvěřitelné záplavy fuchsií se tu snoubí s dalšími zajímavými rostlinami. Roubenka Jany a Pavla Suchardových je od června až do podzimu „oblečená" do fuchsií. Převislé krásky jsou na poličkách lemujících stěny chalupy, vyšší rostliny zdobí zápraží a zahradu. Jednou ročně manželé pořádají soukromou výstavu těchto krásek. Navštivte ji letos i vy.

Náchodsko: Za Poklady Broumovska

Ruprechtice: Letní hudební festival klasické hudby v architektonicky unikátních prostorách broumovských kostelů nabídnev sobotu 9. červenceod 18 hodin druhý koncert. V kostele sv. Jakuba Většího vystoupí Duo du Rêve (Jana Jarkovská - flétna a Bohumír Stehlík - klavír). V programu zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Suka či Franka Martina.

Rychnovsko: Dobrušské muzicírování

Dobruška: Město se začátkem prázdnin tradičně pořádá Dobrušské letní muzicírování. Každou prázdninovou neděli se proto můžete těšit na hudební vystoupení místních i přespolních kapel. V žánru se meze nekladou, čeká na vás pop, rock, country i dechovka. Již tuto neděli odstartuje muzicírování dobrušská kapela PEL-MEL, která vystoupí v Archlebových sadech od 18 hodin. Přijďte si užít prázdninový podvečer plný dobré muziky.

Trutnovsko: Hajnickej potlach

Hajnice: Už podeváté se v sobotu od 14 hodin pod Liščím vrchem v Hajnici koná přehlídka regionálních country skupin. Minifestiválek s názvem Hajnickej potlach zahájí skupina Coolna z Krkonoš, dále vystoupí uskupení Phobos ze Dvora Králové nad Labem, Sem tam z Týna nad Vltavou, Pražce z Luk nad Jihlavou a Chrpa z Chrudimi. Od 20.30 hodin zahraje k poslechu a třeba i k tanci skupina Patrolla. Nedílnou součástí bude výstava historických automobilů a motocyklů. Akce se koná tradičně na kurtech u hajnické mateřské školy a pořádá ji společně s místním obecním úřadem skupina Wind.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Zazní tóny varhan, trubek a hoboje

Heřmanův Městec: Po nadšeně přijatém koncertu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers se XII. ročník festivalu „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje" vrací do kostela sv. Bartoloměje. V neděli 10. července od 17 hodin vystoupí Trio barokní hudby předního českého varhaníka Tomáše Thona, sólisty Hudby Hradní stráže trumpetisty Pavla Hromádky a sólohobojisty Janáčkovy filharmonie Ostrava Dušana Foltýna. Program nazvaný Barokní hudební skvosty v barokním kostele představí mimo jiné skladby známých mistrů Alessandra Scarlattiho nebo Georga Friedricha Händla. Přijďte zažít jedinečné barokní skloubení hudby s duchovním prostorem kostela sv. Bartoloměje.

Orlickoústecko: V rytmu různých žánrů

Žampach: „V rytmu různých žánrů" je podtitul 13. ročníku Letního hudebního festivalu, který v sobotu od 14 hodin pořádá Domov pod hradem. V přírodním areálu domova vystoupí kapely různých žánrů, například Band-a-Ska, acoustic-alternative seskupení Kieslowski nebo ZakázanÝovoce. Chybět nebude ani doprovodný program a dětský koutek. „Věřím, že každý, kdo se na festival chystá, si najde svůj oblíbený žánr, a že opět bude panovat příjemná atmosféra," říká za organizátory Kristýna Hanzelková.

Pardubicko: Kunětická hora ožije řemesly

Kunětická hora: Řemeslnický trh Hrad řemeslníků se uskuteční v neděli 10. července od 9.30 do 18 hodin na gotickém hradě Kunětická hora u Pardubic. Lidé uvidí tradiční i méně obvyklá řemesla, většinu si také sami vyzkoušejí. Program doplní soutěže pro děti a hudba. Pečené sele, medovina, pivo a víno nebudou chybět. Příjezdová cesta na hrad a nádvoří se na jeden den změní v jednu velkou tvůrčí dílnu, kde se bude kovat a kroužit na kruhu. Lidé potkají osly, uvidí slepice a králíky. Hospodyně si nakoupí přímo od sedláků, zejména čerstvé mléko, sýry, jogurty, ovoce a zeleninu. Návštěvníci si v romantickém prostředí Kunětické hory vykovají podkovu, vykrouží na kruhu hrnek nebo si vyrobí prstýnek. Na hradě lidé potkají kováře, řezbáře, šperkařky, malířku, tkadlenu, krajkářky, košíkáře i sokolníky.

Svitavsko: Do Svitav na pivo i veterány

Svitavy: Náměstí Míru v sobotu žije pátým ročníkem Pivních slavností. Kromě piva se lidé těší i z naleštěných historických vozů vyrobených do roku 1985. Součástí akce jsou také soutěže o nejlepší kotlíkový guláš nebo kynutou buchtu. Hlavním lákadlem slavností je však pivo. A podle organizátorů letos je co ochutnávat. Do Svitav totiž na slavnosti přijelo prezentovat své umění šestnáct pivovarů 
z celé České republiky. Znalci i laici je mohou hodnotit a večer dojde k vyhodnocení nejlepších pivovarů. K akci je připravený pestrý doprovodný program.