Královéhradecký kraj

Hradecko: Boj o republiku nelze prohrát

V sobotu se v Lovčicích  uskuteční 3. ročník akce Boj o republiku. Tentokrát se zaměří na poslední rok II. světové války. Připraveno je branné dětské dopoledne a pietní akty u pomníků padlých. Chystá se výstava historických automobilů a motocyklů, kde je přislíbena účast minimálně 25 strojů. Hlavním bodem akce bude ve 14.30 hodin ukázka na téma konce druhé světové války.

Jičínsko: Veteránem Českým rájem

Jičín - Veteran Car Club Jičín pořádá ve dnech 3. až 5. června 32. ročník soutěže historických vozidel, která je vypisována pro vozidla s datem výroby do roku 1945. Akce se má zúčastnit tradičně na 80 vozidel a v duchu posledních ročníků se má v hlavní den opět méně ,,závodit" a více se bavit. Soutěž bude přehlídkou nejen historických vozidel, ale i elegance tehdejšího oblékání, neboť již téměř všichni účastníci setkání absolvují v dobovém oblečení.

Sraz účastníků je v pátek 3. června v kempu Rumcajs, kde po budou mít po tři dny zázemí. Po obědě vyjedou na výletní jízdu. V sobotu 4. června od 8:00 do 10:30 h. budou vozidla vystavena na Valdštejnově náměstí v Jičíně. V 10:30 hodin začnou startovat první posádky na trasu orientační jízdy Českým rájem. V podvečerních hodinách návrat účastníků do kempu Rumcajs k přátelskému posezení s hudbou.

V neděli 5. června v 10.00 hodin bude z kempu odstartována poslední akce tohoto třídenního setkání, pohodová jízda se soutěží elegance. V průběhu setkání od pátečního dne do neděle, si lze vozidla prohlédnout v kempu Rumcajs, návštěvníkům volně přístupném, kde je zajištěno zázemí účastníků i návštěvníků, včetně celodenního občerstvení.   

Miletín – Výstava žákovských prací Základní školy Miletín se koná v sobotu 4. června od 13 hodin v zeleném domě. S sebou dobrou náladu. K vidění budou koláže a mnohem víc.

Náchodsko: Vzpomínky na velkou bitvu

U příležitosti oslav 150. výročí bitvy u Náchoda 1866 se uskuteční o víkendu na mnoha místech Náchodska vzpomínkové akce. V městské části Branka v Náchodě budou pochodovat historické vojenské jednotky, u pomníku Jízdy se uskuteční pietní akt, u pomníku Myslivce ve Vysokově se odehraje bitevní ukázka, vystoupí několik kapel a připraveno je mnoho doprovodných akcí. Po celou dobu bude otevřeno vojenské dobové ležení a polní kuchyně.

Rychnovsko: Festival v rytmu swingu

Pro milovníky swingové hudby je připraven XXI. mezinárodní swingový festival Jardy Marčíka. Začíná v pátek v Týništi nad Orlicí na Tyršově náměstí od 18 hodin. Pokračovat bude v sobotu. Velkým lákadlem je vystoupení Jiřího Suchého a Jitky Molavcové s Orchestrem divadla Semafor.

Trutnovsko: Nahlédněte do života mravenců v našem okolí

Výlet za vůní kyseliny mravenčí připravuje pro malé i velké Správa Krkonošského národního parku. Zoologická exkurze účastníkům přiblíží, jak to bylo s Ferdou mravencem i jak mravenci žijí a komunikují. Putování po Vrchlabí a blízkém okolí začne v sobotu od 9 hodin, na akci je však nutné se předem přihlásit u Kláry Máslové (telefon 499 456 322 či e-mail kmaslova@krnap.cz).

Pardubický kraj

Chrudimsko: Pohádková hra Hurvínkovo přání

Být malým klukem Hurvínka nebaví! Musí poslouchat taťuldu, a když ho ještě ke všemu pokladní nepustí do kina na premiéru jeho nejoblíbenějšího filmového hrdiny, protože je ještě malý, má toho dost. Bloumá nešťastně prázdnou pasáží, když uslyší písničku starého flašinetáře. Kde se tu tak najednou vzal? Jak se ukáže, není to jen tak obyčejný flašinetář, ale kouzelný dědeček, který může Hurvínkovi splnit přání. Hurvínek nemusí dlouho přemýšlet, přeje si být velký! Jestli se mu jeho přání vyplní a v dospělém těle bude tak šťastný, jak očekával, to prozradí pohádka. Představení se uskutečnív sobotu 4. červnaod 14 a 16.30 hodin v chrudimském Divadle Karla Pippicha.

Orlickoústecko: Festival otevře Pavel Šporcl

V sobotu v Letohradu začne další ročník Mezinárodního hudebního festivalu. Na Tvrzi Orlice jej v 19.30 zahájí svým galakoncertem hudební virtuos Pavel Šporcl, nebude chybět příjezd F. V. Heka a udílení cen města a ceny Grand prix. V neděli pak program festivalu pokračuje pestrým programem.

Pardubicko: Suzanne Vega v Porter Areně

Pardubická Porter Arena zažije v sobotu koncert americké folkové zpěvačky Suzanne Vega. Hvězda světového formátu navštíví Pardubice během evropského turné, na němž zahraje písně z celé své kariéry.

Svitavsko: Připomínka Adolfa Borna v knihovně

Známý český ilustrátor Adolf Born zemřel letos v neděli 22. května ve věku pětaosmdesáti let. Jeho nejznámější obrázky, mezi nimi i ty z legendárních dobrodružství Macha a Šebestové, zájemcům připomínají v litomyšlské knihovně. Od čtvrtka 2. června do začátku července tam totiž pořádají výstavu s názvem „Ilustrátoři dětských knih". Expozice je lidem přístupná ve výpůjční době knihovny.