Královéhradecký kraj

Hradecko: Připomenou 150. výročí krvavé bitvy

Chlum: Přehlídka jednotek rakouských a pruských vojáků, komentovaná prohlídka výstavy dobových uniforem či nahlédnutí do života civilního obyvatelstva v průběhu osudové války a v roce 1866 doprovodí zahájení výjimečné návštěvnické sezony, jež připomene 150. výročí bitvy u Hradce Králové. Slavnostní přehlídka se uskuteční v sobotu od 14 hodin v Muzeu války 1866 na Chlumu.

Jičínsko: Po cestě za Rumcajsem mohou nohy dost bolet

Jičín: Klub českých turistů - odbor Jičín zve na jubilejní 50. ročník Pochodu Českým rájem Putování za Rumcajsem. Koná se v sobotu, start je od 6 do 11 hodin z velkého nádvoří jičínského zámku na Valdštejnově náměstí. Nejdelší trasy pro dospělé měří 52 kilometrů a nejvytrvalejší cyklisty čeká rovná šedesátka.

Pecka: Otevírání hradu Pecka s Kryštofem Harantem je připraveno na sobotu od 10 hodin. Návštěvníky čeká velikonoční jarmark, šermířská vystoupení, historický průvod s koňmi, uvítání Kryštofa Haranta s družinou, slavnostní odemknutí hradu, hudba i bohaté  občerstvení.

Nová Paka: Těšte se na velikonoční dovádění, které se chystá v sobotu od 15 hodin v MKS. Zveme rodiče i děti na pestré odpoledne s bohatým programem, kde si děti mohou vyzkoušet pletení pomlázek, zdobení vajíček, vytvořit velikonoční ozdoby, pobavit se při hrách a soutěžích. V 16.30 hodin začíná loutková pohádka Čert a Káča. Na dvorečku MKS bude připraveno chutné občerstvení - velikonoční nádivka, mazance, koláče, jarní pomazánky a jiné dobroty.

Náchodsko: České pivo a polské klobásy si rozumějí

Meziměstí: Svátek českého piva a polských klobás mohou zažít v sobotu od 12 hodin návštěvníci restaurace Švejk v centru Walzel v Meziměstí. Bude se točit 13 druhů piv ze 13 pivovarů a podávat 13 druhů různě upravených polských klobás. O dvě hodiny později se v Salonu Walzel otevírá Vinná brána, která nabízí příležitost ochutnat libovolná vína z 53 otevřených vín z moravských a českých vinařství.

Rychnovsko: Vyberete si jarmark nebo králíky?

Potštejn: Přijďte s dětmi strávit příjemné jarní odpoledne na zámek. Ze sobotního bohatého programu si vybere opravdu každý. Nebude chybět tradiční řemeslný jarmark s ukázkami různých řemesel, zdobení kraslic, pletení pomlázek a košíků a ukázky velikonočních zvyků a tradic. Pro děti i dospělé budou připraveny také soutěže. Živá zvířata na nádvoří zámku potěší zejména ty nejmenší. Atmosféru přicházejícího jara umocní i jarně vyzdobené zámecké prostory. Velikonoce na Potštejně začínají v sobotu od 13 hodin.

Rychnov nad Kněžnou: K velikonoční neděli v Rychnově už tradičně patří i králičí hop. Tato akce se koná ve Společenském centru od 9 hodin. Na programu budou tři disciplíny v hopání s králíky přes překážky: soutěžící musí zvládnout rovinnou dráhu, skok vysoký a skok daleký. Přijďte si s dětmi užít velikonoční neděli a zafandit!

Trutnovsko: Upleťte si pomlázku v zoo U Lemura

Dvůr Králové nad Labem: Chcete se letos připravit na velikonoční svátky opravdu důkladně? Dorazte 25. a 26. března do dvorské zoo a vyrobte si vlastní pomlázku. Před Restaurací U Lemura budou připraveny proutky, ozdoby i pomocníci, kteří poradí, jak pomlázku uplést. Děti budou vyrábět velikonoční zajíčky a zdobit vajíčka. Pletení pomlázek a dětské dílny probíhají v pátek a v sobotu od 11 do 14 hodin. V Restauraci U Lemura je připraveno speciální velikonoční menu.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Svátky s písničkami Uhlíře i Ulrycha

Seč: Velikonoční koncert začíná v neděli 27. března od 16 hodin v kostele svatého Vavřince. Uslyšíte písničky Jaroslava Uhlíře, lidové písně či skladby Petra Ulrycha. Se známými umělci vystoupí Pěvecký sbor při ZŠ Seč pod vedením Jitky Klaudové, Eva Pilařová - violoncello, Jiří Beran - kytara, zpěv, Josef Honzíček - klavír.

Orlickoústecko: Ani na Velikonoce lyžím neodzvonilo

Orlickoústecko: I když ve městech už není po sněhu ani památky, obě největší lyžařská střediska na Orlickoústecku nabízejí na prodloužený víkend zajímavý program a zároveň slibují parádní lyžovačku. Středisko Buková hora nabízí zvýhodněné jízdné, Dolní Morava bohatý animační program.

Nové Hrady: Rokokový zámek hlásí, že se letos otevře o něco dřív, jeho brány se návštěvníkům poprvé otevírají na Velký pátek. Zámecký areál je zasazen do krásné a dosud poměrně málo dotčené krajiny a samotnému zámku se přezdívá „České Versailles". Zámek i vyhlášená cukrárna na předním nádvoří se o Velikonocích otevírají po všechny čtyři dny od 10 hodin.

Pardubicko: Sladké Velikonoce v Perníkové chaloupce

Pardubice: Originální zážitkové Muzeum perníku zve na tradiční Velikonoce v Perníkové chaloupce pod hradem Kunětická hora u Pardubic. Akce se koná v sobotu i v neděli vždy od 9 do 16.30 hodin. Návštěvníci si budou moci zakoupit Bílý perník, jenž je světovým unikátem, a který se poprvé prodával o Bílé sobotě roku 2009.

Svitavsko: Slepá degustace zámeckých pokladů

Litomyšl: Od pátku do pondělí ve sklepení litomyšlského zámku přichystali velikonoční program pro rodiny s dětmi. Na návštěvníky čeká barvení kraslic, které tentokrát budou ze skla. Dospělí se můžou těšit na slepou degustaci alkoholických pokladů, které mají ve sklepení k dispozici. Připravena bude i degustace pro dětské návštěvníky. Program začíná vždy v deset hodin dopoledne.