Královéhradecký kraj

Hradecko: U Chlumu se znovu rozhoří bitva

Hradec Králové: I letos - rok před 150. výročím Bitvy u Hradce Králové se uskuteční několikadenní vzpomínkové akce. Odstartovaly ve čtvrtek na Masarykově náměstí v Hradci Králové. V pátek na bojišti Chlum od 17 hodin začíná rekonstrukce dobytí Chlumu pruskou gardou, následuje zádušní mše a pietní akt na pruském hřbitově. V sobotu od 14 hodin zájemce čeká bitevní scéna s názvem Sasové u Hradce.

Jičínsko: Datum narození: začátek dvacátého století

Jičín: Loukotě a řemeny, sraz majitelů historických vozidel do roku výroby 1918 a motocyklů na řemen, se koná od pátku do neděle. Diváci se už v pátek mohou  těšit na noční jízdu při dobovém osvětlení vozidel karbidovými a petrolejovými lampami do Libosadu a zpět nočním Jičínem na Valdštejnovo náměstí. V sobotu se veterány vydají po přehlídce na Valdštejnově náměstí na výlet Českým rájem s cílem u leteckého muzea na letišti v Mladé Boleslavi. V neděli je v plánu spanilá jízda do Lázní Bělohradu. Diváci jsou zváni na prohlídku vozidel v pátek ve večerních hodinách a v sobotu od 9 do 10 hodin na Valdštejnovo náměstí, dále je možné stroje vidět v kempu u Rumcajse a  na  zastávkách výletních jízd.  Bližší informace najdete na: www.vccjicin.cz.

Sobotka: Padesátý devátý ročník festivalu Šrámkova Sobotka se letos koná od 4. do 11. července. Nese podtitul Kouzlo literárního řemesla. Nabídne pestrou paletu tvůrčích dílen i doprovodného kulturního programu.

Náchodsko: Za poklady Broumovska s hudbou

Vižňov: Druhý koncert 10. ročníku hudebního festivalu Za poklady Broumovska nabídne další hudební zážitek v podání Kubelíkova tria. V sobotu v 18 hodin se rozezní kostel sv. Anny ve Vižňově hudbou Ludwiga van Beethovena, Vítězslava Nováka a Felixe Mendelssohna – Bartholdyho. Kubelíkovo klavírní trio (Shizuka Ishikawa – housle, Kvita Bilinská – klavír, Karel Fiala – violoncello) absolvovalo přes tisíc koncertů ve většině evropských zemí, v Asii i Jižní Americe, vystoupilo v prestižních koncertních sálech a účinkovalo na mnoha hudebních festivalech.

Ratibořice: V Babiččině údolí na dvoře Rudrova mlýna se od zítřka až do pondělí uskuteční Mlynářské dny. Každý den odpoledne zde na návštěvníky čeká hudební vystoupení a stylové občerstvení. Vstupné zaplatí zakoupením alespoň jednoho koláče nebo pohledu před mlýnem. Děti mají vstup zdarma.

Rychnovsko: Co na poli neuvidíte, najdete na výstavě

Houdkovice: V neděli se popáté koná velká výstava zzemědělské techniky od veteránů až po současnost. Od 9 do 18 hodin budou k vidění mlátičky, kombajny, traktory, postřikovače, hasičské stříkačky aj. Návštěvníci mohou zažít vyhlídkové lety vrtulníkem, odpoledne nebude chybět hudební program a bohaté občerstvení.

Trutnovsko: Řemesel není devatero, ale stovka

Žacléř: Kam až oko dohlédne budou sahat stánky řemeslníků  při nedělním Dni lidových řemesel na Rýchorském náměstí. „Letos jich bude přes 120, to je asi nejvíc v dosavadní více než desetileté historii akce," připomněla Ilona Fiedlerová z Městského muzea. Připravená je i Dětská scéna s divadlem, kuličkovou dráhou, sokolníkem i tvůrčími dílnami. Celodenní kulturní program zahájí Mladý týnišťský Big Band, vystoupí i středověká hudba Arcus, atraktivní houslistky z Tria Inflagranti a večer Banjo Band s Ivanem Mládkem. „Závěr na přání lidí necháváme tradičně beze změn, tedy kapelu Koneckonců a ohňostroj," doplnila Fiedlerová.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Vzpomínka na mistra Jana Husa

Hlinsko: Církev československá husitská pořádá vzpomínkové akce k 600. výročí upálení mistra Jana Husa – v sobotu ve 14 hodin bude v Husově sboru zahájena výstava Mistr Jan Hus a biblické slovo. V neděli v 9 hodin se uskuteční bohoslužba u Husova pomníku  na Skalce. V pondělí se zájemci mohou zúčastnit zájezdu Po stopách Husových na Kozí Hrádek, do Tábora a Sezimova Ústí.

Orlickoústecko: Historický vlak táhne parní lokomotiva

Letohrad: Na trati Letohrad – Lichkov – Hanušovice jezdí každou sobotu historický vlak tažený parní lokomotivou. Z Letohradu odjíždí v 9.15 hodin, zpět se vrátí ve 14.30 hodin.

Rudoltice: Na Zámečku u Lanškrouna se uskuteční v sobotu od 14 hodin Zámecká oslava. K vidění bude westernová show Bleskového Jacka, módní přehlídka, připravena bude dětská diskotéka. Doprovodný program počítá s airsoftovou střelnicí, střelbou z luku i s nafukovací skluzavkou.

Pardubicko: Víkendové večery patří letnímu kinu

Pardubice: První červencový víkend mohou lidé strávit v Pardubickém letním kině, které zdarma promítá u vlakového nádraží. Začátky projekcí jsou ve 21.30 hodin. V pátek bude k vidění český snímek Fair Play o užívání anabolik sportovci. V sobotu se diváci přesunou do roku 1945, kdy se odehrává americký film Železná srdce s Bradem Pittem. Neděle bude ve znamení francouzské komedie Co jsme komu udělali.

Svitavsko: Smetanova Litomyšl je už ve finále

Litomyšl: Tuto neděli zakončí 57. ročník mezinárodního hudebního festivalu speciální představení, kterým pořadatelé a hudebníci chtějí připomenout 330. výročí narození J. S. Bacha a G. F. Händela. Program začne ve 20.30 hodin na druhém zámeckém nádvoří a před koncertem je připravený lektorský úvod v jízdárně.