Královéhradecký kraj

Hradecko: K oslavám patří i elegance veteránů

Nový Bydžov: Bydžovské čekají o víkendu velkolepé oslavy. Město si připomene 710 let od svého vzniku, 150 let od stavby novobydžovské radnice a chystá 133. studentskou merendu. Program začíná už ve čtvrtek a pokračuje do neděle. Po celý pátek budou ve městě probíhat různé zábavné studentské hry a soutěže. V sobotu mohou návštěvníci po celý den zavítat na věž kostela sv. Vavřince a starý židovský hřbitov nebo na Masarykovo náměstí na velký staročeský jarmark. V plánu je i mezinárodní turnaj v malé kopané o Pohár starosty města. Kromě toho se v Bydžově v sobotu uskuteční jubilejní 20. Novobydžovský čtverec – memoriál Elišky Junkové spojený se závodem veteránů. Den zakončí koncerty známých českých kapel. Program pokračuje i v neděli, kdy na Masarykově náměstí vystoupí dechová hudba Gloria a mažoretky.

Hradec Králové: Tuto sobotu se odehraje už osmý ročník tradiční akce Open Skies for Handicapped na letišti v Hradci Králové. Pro postižené jsou připraveny vyhlídkové lety, občerstvení a drobné upomínkové předměty. Celodenní doprovodný program nejen pro hendikepované slibuje vystoupení hudebních skupin, ukázky letecké akrobacie, modelářů, dále statické ukázky Armády České republiky, hasičů, policie a mnoho dalšího. Vstupné a parkovné pro všechny zúčastněné je zdarma.

Jičínsko: Tančit se bude všude: pod Zvičinou i na náměstí

Lázně Bělohrad: Folklorní festival Slavností písní a tanců Pod Zvičinou se letos koná už po jednačtyřicáté. Začal ve středu, potrvá do neděle a opět se ho účastní řada zahraničních tanečníků a muzikantů. Hlavní program se chystá na sobotu, kdy od 9 hodin začíná bělohradský jarmark. Kulturní program bude u Památníku K. V. Raise  po celý den. Ve 12.30 hodin začíná oblíbená Polka rallye – závod v polce na 200 m ve třech kategoriích (areál zámku). V zámeckém parku bude na 13.30 připraveno vystoupení Hořeňáci  ve světě, koncert Jany Rychterové a Two Voices a další. Rovněž v neděli bude nabitý program: v 9 hodin mše za účasti folklorních souborů v kostele Všech svatých, v 10 hodin roztančené náměstí a ve 13 hodin  průvod od Stromu života. V zámeckém parku je připraven galaprogram.

Pecka: Harantovské slavnosti historického zpěvu se odehrají od pátku  do neděle  v prostorách hradu Pecka a v kostele sv. Bartoloměje. Akce je koncipována jako hudební pocta věhlasnému cestovateli, spisovateli a hudebníkovi Kryštofu Harantovi.Program zahrnuje koncerty, soutěžní přehlídku pěveckých sborů i slavnostní mši.

Náchodsko: Postavte si hrad! Písku bude dost

Velký Dřevíč: V sobotu opět spojí břehy místního koupaliště lávky, které můžete přeběhnout nebo přejet na kole či s trakařem při 9. ročníku Dřevíčské lávky. Od 14 hodin začíná soutěžní klání jednotlivců a dvojic, prezence je už ve 12.30 hodin. Nebude chybět doprovodný program a večerní taneční zábava. Na malé návštěvníky čeká v areálu velký skákací hrad, kolotoče, koloběžky a zábavné soutěže či divadelní představení.

Náchod: Plážový víkend a písečné hrátky nejen pro rodiny s dětmi se uskuteční tento víkend na Masarykově náměstí v Náchodě. Připraveny jsou soutěže v plácání báboviček či stavění hradů, tunelů nebo soch. V doprovodném programu vystoupí hudební skupiny a připravena je i pohádka pro děti. Program začíná v sobotu i v neděli ve 14 hodin. Občerstvení je zajištěno.

Rychnovsko: Život v rozmařilosti slibuje Ludvík XIV.

Potštejn: Zámek zve na akci roku Ludvík XIV. na zámku v Potštejně. Uvidíte živé obrazy ze života krále, kterými vás provedou herci v dobových kostýmech. Na nádvoří doplní barokní hudbu barokní tance. Pro děti je připravena zábavná stezka v parku s odměnou. Děti se můžou těšit na čokoládovou fontánu, dospělí na Ludvíkův zázračný nápoj. Rezervace na tel.728 939 028 je nutná.

Trutnovsko: Krkonošemi se proženou stovkaři

Vrchlabí: Projít pěšky za jeden den takřka celé hory? Je to možné, stačí zítra vyrazit na  pochod Krakonošova stovka. Limit pro 100kilometrovou  trasu je 24 hodin a účastníci se podívají jak do Harrachova na západě, tak do Pece pod Sněžkou na východní straně. Start 49. ročníku je zítra ve 21 hodin z vrchlabského náměstí TGM. Součástí akce jsou pochody na 10, 25 a 55 km, které startují v sobotu dopoledne.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Pieta v Ležákách s parašutisty

Ležáky: Pietní vzpomínka k 73. výročí vypálení osady Ležáky se uskuteční v neděli 21. června 2015. V 8.30 hodin začne mše celebrovaná gen. vikářem Mons. Josefem Sochou. Po předání Pamětních odznaků Památníku Lidice, kladení věnců u pomníku „Kniha obětí", po proslovech a zapálení Ohně (bez)naděje do prostoru mohyly seskočí parašutisté.

Orlickoústecko: Čermenské slavnosti přivítají i dudáky

Dolní Čermná: V Areálu zdraví vyvrcholí v sobotu 27. ročník mezinárodního folklorního festivalu Čermenské slavnosti. Program začne ve 14 hodin, v Galaprogramu, který odstartuje v 17 hodin, se představí všechny soubory letošního festivalu a zúčastní se i skotští dudáci.

Česká Třebová: V pravěké osadě Křivolík u České Třebové se v sobotu od 12 hodin koná Slunovrat – Festival živého pravěku 2015. Věnován bude Slunci, řemeslům a odkazu  předků.

Pardubicko: Gurmeti se s kuchaři sejdou na závodišti

Pardubice: Velký kulinářský festival se v sobotu a v neděli uskuteční na pardubickém dostihovém závodišti. Na Fresh Festivalu se představí významní šéfkuchaři jako Zdeněk Pohlreich či Dalibor Navrátil. Regionální restaurace tu pak budou nabízet degustační menu a návštěvníci rozhodnou o držiteli titulu Východočeská restaurace roku 2015.

Svitavsko: Koná se další ročník
festivalu Slunovrat

Svitavy/M. Třebová: Již čtvrtý ročník populárního hudebního festivalu je naplánovaný na sobotu 20. června. V programu Hřebečského slunovratu 2015 nechybí známá jména. Vystoupí zde například Lenny, Walda Gang nebo Supergroup.cz, ve které působí Kamil Střihavka a Michal Pavlíček. Připravená je bezplatná autobusová doprava na místo konání.