Královéhradecký kraj

Hradecko: S čokoládou je život sladší

Chlum: Přehlídka jednotek rakouských a pruských vojáků, vystoupení Boni pueri, ukázky výzbroje, komentované prohlídky expozice i okolí muzea. To vše vás čeká v sobotu v památníku bitvy 1866 na Chlumu, který letošní sezonu zahájí  ve 14 hodin.

Hradec Králové: Milovníci čokolády by měli zbystřit. Tento víkend se totiž na Střelnici koná první Čokoládový festival s výstavou obalů čokolád, obrazů malovaných čokoládou, kulinářskou přehlídkou a prodejními stánky s čokoládovými delikatesami. Na festivalu se představí kuchařka Michaela Čudová, která  připraví drůbeží paštiku s bílou čokoládou a brusinkami a grilovanou zeleninu s omáčkou z bílé čokolády a camembertu. Festival se otvírá v sobotu i v neděli od 10.30 hodin.

Hradecko: Po zimě se opět otevírají zámky Karlova Koruna a Hrádek u Nechanic. O víkendu na obou zámcích odstartuje tradiční jarní akce s názvem Velikonoce na zámku. Na Hrádku na návštěvníky čeká prohlídka vypulírovaných zámeckých interiérů, na Karlově Koruně je pro návštěvníky připraven řemeslný jarmark a prohlídky jarně nazdobené expozice.

Jičínsko: Obujte kecky a vydejte se přírodou za Rumcajsem

Jičín: Klub českých turistů ve spolupráci s městem Jičínem vás zve tuto sobotu na 49. ročník akce Pochod Českým rájem – Putování za Rumcajsem. Start je od 6.00 do 10.00 z Valdštejnova náměstí. Čekají na vás trasy 15, 23, 36 a 50 km a pro děti trasy Rumcajs, Manka a Cipísek (8, 5, 3 km). Je možné také vyjet na kole, a to na 12, 28, 40, 56 a 73 km. Cestou uvidíte místní dominanty Trosky, Tábor, Zebín, Pařez nebo Borecké skály. Pochod se koná za každého počasí.

Pecka: Hrad Pecka bude přístupný návštěvníkům v sobotu 28. března, kdy jej slavnostně otevře sám Kryštof Harant. Na hrad dorazí i s manželkou na koních, v doprovodu početné družiny a za zvuků slavnostních fanfár po 10. hodině dopolední. Následovat bude předání hradního klíče z rukou odcházející kastelánky do rukou jejího nástupce a slavnostní otevření hradu.  Průběh prvního dne nové sezony na hradě obohatí vystoupení šermířů a velikonoční jarmark s řadou řemeslných stánků. K příjemné atmosféře jarních začátků bude hrát živá muzika.

Náchodsko: Ukliďme svět a zapalme louče

Josefov: Česká společnost ornitologická společně s Českým svazem ochránců přírody v rámci celosvětové akce na ozdravení životního prostředí pořádají akci Ukliďme svět! Ukliďme Josefovské louky! Sraz je v sobotu od 9.00 hodin u Poklasného mlýna pod Josefovem. Budou se sbírat odpadky, které do přírody nepatří, dále je připraven výklad o ochraně přírody, likvidace nežádoucích rostlin a opékání buřtů.

Náchod: V sobotu v době od 20.30 do 21.30 hodin  zhasněte na jednu hodinu světla, vypněte co nejvíce elektrických spotřebičů a připojte se k celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí Hodina Země. Na Masarykově náměstí před radnicí je ve stejnou dobu připraven zábavný program s vystoupením tanečních skupin, žonglérského kroužku nebo bubeníků. Lidé na náměstí symbolicky zapálí svíčky i louče.

Josefov: Josefovský velikonoční jarmark se koná v sobotu od 9.30 do 15.00 hodin na nádvoří Bastionu I. Pro děti i dospělé je připravena hra Jarní neplechy s josefovskými skřítky.

Červený Kostelec: Divadelní soubor Na tahu pořádá v sobotu 28. března od 20.00 hodin v sále Grafoklubu maškarní bál na téma: Překvap svojí maskou.

Rychnovsko: Přivítejte Velikonoce mezi květinami

Častolovice: Již 15. ročník velikonoční výstavy je za dveřmi. Otvírá se v pátek v osm hodin a koná se až do neděle do 17 hodin. Na své si přijdou milovníci jara, Velikonoc, ale i květin a zahradničení. Návštěvníkům přibliží staročeské velikonoční tradice a dá návod, jak si zpříjemnit jarní dny. Výstava se koná v celém výstavním areálu, tedy v sokolovně v 1. patře a přízemí, v zahrádkářské budově a na sokolské zahradě.

Trutnovsko: Kuks se poprvé otevře veřejnosti

Kuks: O víkendu se pro návštěvníky po dlouhé rekonstrukci otevřou brány barokního skvostu – Hospitalu Kuks. Památka nabídne několik novinek. Vedle nové expozice muzea farmacie to budou obnovené interiéry,  renovované nádvoří a bylinková zahrada. Novým lákadlem  jsou nástěnné malby z cyklu Tanec smrti. V Hospitalu budou celkem čtyři prohlídkové okruhy – tři s průvodcem, jeden si můžete projít sami.

Pardubický kraj

Chrudimsko: Regionální pochoutky na Selském trhu

Hlinsko: Hlinecké selské trhy opět zahajují sezonu. Před Orlovnou můžete nakoupit každý poslední pátek v měsíci od 9 do 16 hodin sadbu, rostliny, ovocné a okrasné stromky, zemědělské přebytky, koření, sezonní ovoce a zeleninu, regionální potraviny, sýry, pečivo, uzeniny a další produkty. První letošní trh proběhne 27. března a bude rozšířen o prodej velikonočního sortimentu.

Orlickoústecko: Kujebácký jarmark zve na dobroty

Vysoké Mýto: Tradiční jarní Kujebácký jarmark se v sobotu uskuteční na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě. Na výběr bude nejen zboží s velikonoční tematikou, k vidění budou ukázky lidových řemesel a k ochutnání dobrůtky a moravská vína. Jarmareční rojení, které začne v 9 hodin, doprovodí kulturní program v režii vysokomýtských uměleckých souborů.

Pardubicko: Na zámek pozvali i kůzlata a selata

Pardubice: Pardubický zámek láká tuto neděli na Velikonoce na zámku. „Těšit se můžete na ukázky tradičního zpracování mléka, velikonoční dílny, pletení pomlázek, jarní dekorace, hudební vystoupení. Nebudou chybět  jehňata, kůzlata a selátka. V areálu zámku bude také speciální stánek připomínající 125. výročí originálního tmavého piva Pardubický Porter. Nedělní program začíná ve 13 hodin a pokračuje v pondělí, kdy je určen hlavně školákům.

Svitavsko: Zámek se oblékne do barev a vůní

Litomyšl: Novou sezonu na zámku v Litomyšli otevře voňavá nádhera. Květinová výstava s názvem Květina – symbol i inspirace se otevře v sobotu. Zámek bude do svých komnat s květinovými aranžmá lákat o víkendu vždy od 10 do 17 hodin. Budou tu vystaveny exponáty z litomyšlských zámeckých depozitářů i z dalších hradů a zámků.