Dne 8. září se odehraje „sympozium bez sochařů". Bude pojato jako slavnostní předání sochařského parku městu Hořice. Důvodem této okleštěné varianty jsou finanční náklady, které dosahují výše 1,5 milionu korun.

Přestože letos žádné dílo z kamene nevznikne, organizátoři a představitelé Hořic však upozorňují, že není třeba smutnit. Usilují o to, aby se sympozium vrátilo coby bienále, tedy akce konaná jednou za dva roky.

Osud sympozia byl důvodem schůzky, jíž se účastnilo vedení Hořic, Hradce Králové, kraje a občanského sdružení Hořické sochařské sympozium, které je hlavním pořadatelem.

„Hořice, stejně jako Hradec Králové a kraj, sympozium pouze podporují, neorganizují ho. Stojíme za ním. Všechny strany se dohodly, že chtějí, aby setkání sochařů pokračovala," řekl hořický starosta Ivan Doležal.
Idea o bienále je taková, že sponzoři budou uvolňovat z rozpočtů stejnou částku jako doposud a díky roční přestávce se nahromadí dostatek financí. 

„Už dlouho se k tomu schylovalo. Každoroční sympozium se finančně nedalo utáhnout," uznal jednatel občanského sdružení Martin Samohrd.

Nejen Hořice, ale i další partneři s návrhem souhlasí. „Sympozium je pro region velmi přínosná záležitost a nápad s bienále se mi velmi líbí. Hradec Králové poskytoval asi tři sta tisíc korun. Pokud každoroční příspěvek ponecháme a sympozium se bude konat ob jeden rok, nebude s financováním problém," vysvětlil primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

První náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Otakar Ruml se spíše přikláněl k ponechání každoročních sympozií. „S myšlenkou rozvolnit frekvenci konání dosud každoročního hořického sochařského sympozia na bienále přišlo vedení hradecké radnice. S dosavadní tradicí jsme spokojeni. Nicméně pokud by se akce konala jednou za dva roky a tato změna by otevřela možnost udržet, či dokonce zvýšit kvalitu této kulturní události, nebránili bychom se tomu. Pro kraj by to znamenalo jen dílčí administrativní komplikaci, kterou bychom dokázali vyřešit," sdělil.

Jakkoliv se účastníci schůzky na myšlence shodli, nic není dosud jisté. Zůstává totiž otázkou, jak se k záměru (a především k uvolnění financí) postaví zastupitelstva. Je zapotřebí „zelená" hned od tří, a to od hořického, hradeckého a krajského.