Dvěma vězněným osobám bylo navíc na vánoční svátky za vzorné chování uděleno přerušení výkonu trestu. Mezi odsouzenými panuje podle tiskové mluvčí věznice Evy Francové svátečnější nálada než v běžné dny, mají možnost si vyrobit vánoční dekorace a ozdobit chodby ubytoven.

Vánoční tradici připomene odsouzeným tradiční štědrovečerní smažený řízek, bramborový salát a balíček s cukrovinkami a ovocem. Vězni nejsou ošizeni ani o cukroví, ovoce a ořechy, mají totiž povolen rozšířený nákup ve vězeňské kantýně.

Další trvanlivé pochutiny dostává většina z nich i v balících od svých blízkých. Počty balíků každoročně před Vánoci stoupají, letos k šedesáti za den.

Pro ty, kteří zůstanou za mřížemi, jsou po celé svátky připraveny na všech ubytovnách turnaje v šipkách, minikopané, nohejbale, stolním tenise, v šachu, luštění sudoku a kvízů, je povoleno rozšířené sledování televize a konají se církevní bohoslužby.

Na ubytovně určené pro doživotně odsouzené mají speciální vánoční akce již od 20. prosince, kdy si mohou připravit svůj vlastní program i občerstvení, mají besedy i kvízy.

I Nový rok se ponese v duchu sváteční nálady a tomu odpovídá i jídelníček. K obědu je připravena kroupová polévka, holandský řízek a brambor, večerní menu se skládá z veky, krůtí šunky a ovoce.