Spolupráce vznikla náhodou, to když se studentka Janička Šecová z Hořic domluvila s Janou Schovánkovou, ekonomkou ústavu.

„Ta věděla, že jsme již úspěšně realizovali malby pro dětskou oční léčebnu ve Dvoře a obrazy na hedvábí pro Domov seniorů v Nové Pace. Oslovila mě, že ústav je velký a potřeboval by oživit nějakými optimistickými díly. Slovo dalo slovo, já jsem zařízení navštívila s metrem, přeměřila zdi, prošla všechny prostory a připravila rozpočet. Do společných prostor a na chodby se nakonec vejde minimálně šedesát obrazů, včetně velkoformátových," přibližuje zajímavou spolupráci učitelka výtvarné výchovy packé školy Kateřina Krausová.

Do práce na malbách se zapojilo přibližně 130 studentů a studentek pedagogické školy a gymnázia. Obrazy vznikají ve dvou etapách - první část bude předána do Hořic v květnu a druhá pak před Vánocemi. Děti malují akrylem na sololit. V první etapě se práce zúčastní i maturanti pedagogické školy.
Námětem obrazů je abstrakce.

„ Ač se to někomu může zdát jako avantgardní umění, abstrakce je stará více než sto let. Protože obrazy vyzdobí rozdílné prostory, tak i jednotlivé kolekce maleb budou inspirovány různými styly abstrakce. Jednak abstraktním expresionismem, orfismem Františka Kupky a Roberta Delaunaye, akční malbou, pak fraktály, mandalami a podobně," popisuje Kateřina Krausová.

Mladí výtvarníci měli pro vytvoření díla předepsány pastelové barvy a jemné přechody mezi nimi, zakázanou mají černou a tmavou. Z tvarů jim bylo doporučeno nepoužívat ostré rohy, hroty a špice, které působí nebezpečně i v obrazech.

Hra a omezení

„Vůbec u akční malby, do které dává tvůrce obrovské množství energie, doufáme, že se přenese i na ostatní, tedy pacienty léčebny. Co se týká barevnosti, děti milují hru s pravidly a omezení. Naprostá svoboda typu dělejte si, co chcete, je děsí a v malbě obvykle nevede ke klidné a spokojené práci. Mým pravidlem a omezením byly pastelové barvy.

Místo červené, modré, žluté a zelené to bude banánová, lososová, smetanová, bleděmodrá, ocúnová a hrášková tak, aby obrazy vyvolávaly dojem spokojenosti, jemnosti a klidu a zároveň rozsvítily celý prostor léčebny," vysvětluje svůj záměr výtvarnice.