Dílo studentů jičínské „obchodky" má ve finále dva konkurenty, základní školy v Českém Brodě a Strakonicích. Nyní všechno závisí na veřejnosti. Klip musí dovést k prvenství svým hlasováním na stránkách www.facebook.com/chinaskipage/app_850127628347021 .

Čas je jenom do soboty. Podívat se na klip můžete též na http://youtu.be/QWLg3NTILes.

„Kdy jste naposledy byli v Jičíně?" ptá se studentka Veronika Vinšová v závěru asi tříminutového videa. „Jsme první třída našeho třídního učitele a chceme, aby na nás nezapomněl," uvádí další ze čtyř důvodů, proč by pánové z Chinaski měli zavítat právě k nám. Její argumenty se setkaly s ohlasem. Jičínský klip slavnou kapelu zaujal. Teď ještě zbývá, aby oslovil také uživatele internetu.

Texty písní

Problém by to být neměl, tvůrci totiž vsadili na zbraň nejúčinnější – humor. Ve videoklipu ukazují, že texty písní skupiny Chinaski jsou, byť v poněkud extrémních situacích, použitelné při každodenním studiu na Masarykově obchodní akademii. Z díla čiší nadšení pro věc a také samozřejmě znalosti písní slavné kapely.

Ostatně bez pořádného zápalu by videoklip neměl šanci spatřit světlo světa. Eskapády okolo vzniku popsal Tomáš Smolík, jenž studuje o ročník níže než autoři klipu a má na starosti jeho propagaci.

„Největší zásluha patří Veronice Vinšové, která celou akci zorganizovala, a vlastně jen díky ní jsme ve finále. S natáčením byli trochu komplikace. Verča přišla ve středu s nápadem, že to natočí. To udělali v pátek. Jenže když vytáhli z kamery paměťovou kartu a chtěli natočený materiál přehrát v počítači, videa byla poškozená," vypráví Tomáš Smolík. „Takže to celé v pondělí natáčeli znovu. Večer to s Jakubem Francem stříhali na dálku, přes Skype, a připojovali k tomu hudbu. Zde nastala další komplikace, Jakubovi na počítači nešla hudba. Proto se Verča musela za dvě hodiny naučit s programem na stříhání videí, a hodinu ho poté stříhala. Babrali se s tím do jedenácti hodin večer," popisuje.

„Vůbec jsme netušili, že se dostaneme tak daleko. Kdybychom to věděli, video by hned mělo jiné kvality. Ale i tak stojí za to, jsme ve finále!" zhodnotil.
Masarykova obchodní akademie teď žije soutěží. Všichni učitelé byli zaúkolováni, aby zprávu o hlasování roznesli po třídách. V televizích na chodbách běží upomínky. Do propagace se zapojili studenti všech ročníků, dokonce natiskli letáky, které distribuují mezi známé.

Ukazuje se, že klip z Českého Brodu bude pro Jičín tím tvrdším soupeřem. Masarykova obchodní akademie sice nabrala náskok, ale konkurentovi se jej daří stahovat. Napínavé klání skončí příchodem prvního června. Tedy hlasujte!