„Jsem velice potěšena vaši návštěvou, takový zájem jsem nečekala," přivítala přítomné malířka.

Zamyšlení o dílech Věry Hörstové
„Představit v mé galerii autorku dnešní výstavy obrazů Věru Hörstovou, je pro mne výzva k zamýšlení nad její osobností coby člověka, ale i výtvarnice," zahájil svůj úvod k vernisáži malíř Vlasta Mužíček.

„Věra je členkou spolku podkrkonošských výtvarníků a osobně ji odtud znám přes třicet let. Dnes vystavovaná díla představují průřez její tvorby v posledních deseti letech a tato tvorba má dnes v našem městě premiéru. Autorka je známou a zkušenou výtvarnicí, mající za sebou řadu výstav u nás i v zahraničí. Rozsah tvorby vystavovaných obrazů je značně rozsáhlý od akvarelů přes oleje až po abstrakci.Věra se inspiruje svým životem.

Maluje lehce, kdy její krajiny jdou z jejího nitra plné pocitů a přání. Malby jsou na pomezí reality a abstrakce. Je zřejmé, že její malířský talent byl utvářen již v dětství, kdy touláním v přírodě, nevědomky do sebe vstřebávala zdejší barevnost krajiny, její charakter, drsnost a neopakovatelnost. Její štětec lákaly nezorané pole, plné zdejší červenice, nikde nekončící cesty se šípkovými keři na okraji, staré roubenky malebné potůčky nebo obloha s olověnými mraky.

Věra má ráda koně, ale ty, podobně jako lidi, v jejich obrazech nevidíme. Její obrazy jsou jakýmsi malovaným pocitem a dojmem z místa, které důvěrně zná. Zdá se mi, že Věra maluje jakousi duši krajiny. Proniknout a pochopit všechna zákoutí Věřiny tvorby, je pro mne dost obtížné. Jediná možná cesta je přes poznání autorky samotné, myslím tím její image, filosofii, její úvahy o světě samotném, v němž žije."

Věra Hörstová sama o své práci a na sebe prozrazuje: „Malování je pro mne vášeň a způsob jakým se dívám na svět. Je pro mne nástrojem, kterým zkoumám a zároveň velebím okolní svět. Je pro mne způsobem vyjádření mých pocitů, lásky k životu a úcty. Je pro mne jakousi životní kotvou. Když maluji, cítím se naplněná a vím, že jsem na tom správném místě, kde zrovna být mám. Tak žiji naplno. Už roky se zabývám zkoumáním životních pravd, duchovním růstem a možností, jak může být člověk svobodný.

Je mým životním snem, aby moje obrazy byly tím poslem, skrze kterého maluji své poznání a předávám ostatním lidem. Naplnit je svými obrazy radostí, protože věřím, že radost a žití je to nejdůležitější, o co nám všem ve skutečnosti jde. Pokud si dokážeme naplno užívat tento život, záříme jako hvězda a vše ostatní je nám přidáno."

Různé techniky
Obrazy, mezi kterými převládají tempery, ale jsou zde i kombinované techniky, její slova potvrzují. Samozřejmě zde nemohou chybět ani autorčiny květiny, patřící k tomu nejlepšímu co bylo v této oblasti vytvořeno. Na výstavě je k vidění i panel se snímky autorky obsahující seznam s jednapadesáti místy, kde autorka vystavovala. Pozornému návštěvníkovi ani neunikne seznam názvů pěti učebnic pro základní školy, které autorka výstavy ilustrovala převážně svými květinami.

Nenechte si tuto zajímavou výstavu v novopacké Damaře, která potrvá až do 13. října, uniknout. Otevřeno je v pondělí až v pátek a v neděli v 8-16 hod. na zazvonění.   Míla Pour