Ty potom hodnotila „odborná“ porota domácích divadelníků Vlasty Klepáčka, Petra Másla a Nadi Eflerové. Produkci předcházela působivá barmanská show, kdy profesionál Hurta předvedl neuvěřitelné kousky s lahvemi, což mělo účastníky soutěže inspirovat k akci.
Starostové se skutečně snažili. Některým to šlo hůře, jiní prokázali neobyčejný talent, za což je zcela zaplněné hlediště často odměňovalo bouřlivým aplausem.

Do poslední chvíle nebylo jasné, kdo zvítězí, všichni měli totiž stejný počet bodů. Porota to neměla jednoduché, protože musela koštovat dost neuvěřitelné mixy ingrediencí. „Tento míchaný nápoj mi připomíná dětství. Rodiče se vraceli pozdě z práce a já jsem měl hlad, tak jsem okusoval lepidlo z tapet. Tohle mě zase připomíná chuť bonbónu bon pari přilepeného na dně šuplete od stolu,“ komentoval jednotlivé výtvory porotce Máslo.


Petr Mědílek by obstál i jako barman


Vítěz ale může být jenom jeden. Nejlépe hodnocený nápoj namíchal červenokostelecký starosta Petr Mědílek. S tím moc nesouhlasili ostatní aktéři. „Porota byla domácí, tak je jasné, že jde o střet zájmů,“ protestovali chabě někteří starostové z jiných Kostelců. Podle starosty byla ale porota nestranná. „Byli objektivní a asi jim to chutnalo, co jsem namíchal,“ usmíval se Mědílek. Ochutnávající porota byla nakonec odvezena z jeviště dvoukoláky.

Sraz Kostelců měl i jiný program, a to nejen kulturní. Zápolilo se na sportovištích a utkali se rovněž hasiči. Přestože se nad areálem celou dobu honily zlověstné černé mraky, naštěstí nezačalo pršet. „Letošní jubilejní setkání bylo po všech stránkách zdařilé. Byla to ukázka toho, že tato setkávání jsou perspektivní i v budoucnu, protože Kotelečáci se umějí společně velmi dobře bavit,“ nechal se slyšet prezident setkávání Jan Nejedlo z Kostelce nad Labem, který pro letošek připravil soubor pohlednic všech Kostelců v zemi, kterých je třiatřicet.


Nejstarší účastník chodil na sraz pěšky


Patrně nejstarším aktivním účastníkem letošního setkání byl osmdesátiletý Josef Šimon z Kostelce nad Černými lesy. Ten obvykle chodil na srazy Kostelců pěšky. „Naposled jsem šel pěšky před pěti lety. Lékař mi už ale takové pochody moc nedoporučuje. Letos jsem jel do České Skalice, prošel krásné Babiččino údolí, byl jsem na Žernově a ve Třtici a pěšky ze Skalice jsem dorazil do Kostelce,“ pochlubil se kostelecký veterán Šimon.
Příští setkání se za rok uskuteční v Kostelci u Kyjova. Všechny Kostelečáky, Kosteláky a Kostelany na něj pozvala okrojovaná starostka tamní obce Vlasta Lochmanová.