ProgramSOBOTA 25. 5. 2013
FOLKOVÁ SCÉNA
10.30 - 19.30
Portrait, bluegrass z Prahy
Volupsije, country skupina
Funny Grass, country skupina
Rangers s Honzou Vančurou
Greenhorns s Honzou Vyčítalem
Josef Fousek s pořadem „Bez náhubku" ( začátek v 18.30)

TRHY V PARKU
9.00 - 17.30
Zahájení Staročeských řemeslnických trhů
Průvod a vystoupení trubačů
Broďanka
Pouliční hudební divadlo Starý časy
Hašlerka, písně Karla Hašlera
Chůdové divadlo Kufr
Balady Nevěsty a Smrti
Pilgrim Pimple, pražská hudební skupina
Ivan Hlas Trio Ivan Hlas, Jaroslav „Olin" Nejezchleba, Norbi Kovács
V sobotu proběhne v areálu tržiště přehlídka historických vozidel.

NEDĚLE 26. 5. 2013ATRIUM MUZEA
10.30 - 16.45
Taneční a pohybová škola taneční vystoupení
Téměř divadelní společnost
Jak Václav princeznu vyléčil
Čarodějnice z kumbálu
Zakletý les
Loutkářský soubor Matičky
Vařím, vařím pohádku
Příhody kluka BomBarďáka interaktivní hudebně-divadelní představení.
PARK FESTIVAL WORLDMUSIC A ALTERNATIVNÍ HUDBA
10.00 - 17.00
Mackie Messer Klezmer Band
židovská hudba
Benga Show, romská muzika
Jablkoň, stálice mezi žánry (ve 14.00 hodin)
Natalika, worldmusic kapela z Moravy
Szidi Tobias a band
slovenská šansoniérka (začátek tohoto koncertu v 16.00 hodin)

To jsou největší lákadla doprovodného kulturního programu Staročeských řemeslnických trhů, které už po devatenácté propuknou v Turnově. Třebaže konat se budou až v samém závěru května, přípravy na ně právě vrcholí. „Snažili jsme se vybrat pro každého něco. Zazní tu známé kapely, ale myslím, že návštěva slovenské šansoniérky Szidi Tobias je opravdu něčím výjimečným," uvedla na tiskové konferenci Marcela Beranová z Muzea Českého ráje v Turnově, která má kulturní program staročeských trhů na starosti.

Zatímco sobotní dopoledne bude zasvěceno country a folku, odpoledne si přijdou na své milovníci nestárnoucích „Hašlerek" ale i dechové hudby Broďanka. Celé dva dny bude kromě hudebních vystoupení provázet také pouliční divadlo a pohádky pro děti. Ty jsou připraveny hlavně na nedělní odpoledne.

Své stánky tu rozprostře více než stovka stánků s tradičním zbožím. „Zájem o trhy ze strany řemeslníků je obrovský. Vybíráme z tisícovky nabídek. Naším cílem je představit skutečně to nejlepší. Při přípravě jsme vsadili hlavně na řemeslníky, kteří jsou nositeli prestižního ocenění Nositel tradice lidového řemesla nebo Mistr rukodělné výroby. Zatím se jich přihlásilo asi 17, což vzhledem k tomu, že mnozí z nich jsou už sedmdesátníci, považuji za velký úspěch," konstatuje ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová.

Návštěvníkům se představí výrobci skla, keramiky, zboží z kůže, proutí, dřeva a textilu, dále kováři, řezbáři, kamenáři, nožíři a mnozí další. Kromě skutečných mistrů lidových řemesel, vsadilo muzeum také na regionální výrobky a ukázku toho nejlepšího, co nabízejí jednotlivé oblasti Čech.

Kromě výrobků vysoké kvality s označením Regionální produkt Českého ráje tu naleznete místní speciality z Krkonoš, Vysočiny, jižních Čech, Polabí, Šumavy, Máchova kraje a Beskyd. Náš kraj budou zastupovat výrobci z Jizerských hor a Frýdlantska.

Staročeské řemeslnické trhy v sobě spojují hned dvě chvályhodné věci. Jednak se zaměřují na záchranu místních lidových tradic a zároveň propagují samotný region a malé místní výrobce.

„Projekt se obrací na nejširší veřejnost napříč věkovými, sociálními a národnostními skupinami obyvatelstva. Účinně oslovuje také turisty z jiných krajů Čech a zahraničí přijíždějící do Českého ráje," vysvětluje význam akce ředitelka muzea.

„Staročeské řemeslnické trhy jsou pořádány jako obsahově hodnotné a přitom atraktivní setkání uměleckých řemeslníků s bohatým kulturním programem, v němž se prezentují amatérské folklórní, hudební a divadelní soubory," doplňuje.

Na své si přijdou ale i milovníci dobrého jídla a pití.

Organizátoři se snaží pečlivě vybírat i mezi prodejci občerstvení a tak kromě tradičních klobás, pečených selat setkáte i s staročeskými medovými lívanci, koláči, pohankovými plackami a otevřena bude i typická staročeská krčma, kterou ředitelka Jakouběová objevila daleko za hranicemi regionu na Chodských slavnostech.