Letošním tématem setkání, které se přivlastnilo jméno soboteckého spisovatele a básníka Fráni Šrámka, je Norma – posouvání hranic. Festival nabízí řadu dílen, přednášek, koncertů, procházek, divadelních představení, rozhlasovou četbu, výstavy. Především ale nezapomenutelná setkání, pro která se mnozí pachatelé vracejí na místo činu.

Do Sobotky se letos sjela stovka studentů, čtyřicet účastníků Exodu a pak další hosté. Knihovnice Irena Macurová z Náchoda přijela po jednadvacáté.
„Jsem tu soukromě, začínala jsem v roce 1991 s místními knihovnicemi, od té doby jsem tu uvízla. Účastním se všech pořadů. Mám tu hodně přátel a vždycky se těším, až se sem vrátím a všechny tu uvidím. Člověk tu načerpá elán, sílu, potkáte tu zajímavé osobnosti," hodnotí šrámkovské vzdělávací setkávání.

„Pořady festivalu navštěvuji, teď jsem byla zrovna na nedělním koncertu, bylo to úžasné, kostel byl plný. Na akce chodí i syn se snachou. Festival vnímáme pozitivně, chceme, aby se tu něco dělo," říká místní Helena Koldová.

Překvapení

„Já jsem posedmé v redakci časopisu Splav. Letos každý den překračujeme normy, v pondělí jsme porušili náš zavedený obchodní model a rozdávali noviny s tím, že každému jsme ještě přidali pětikorunu," prozradila nevšední nápad, který každého obdarovaného překvapil, jedna z redaktorek.
Ve středu se Splaváci drželi norem a všechny články tvořili o tomtéž.

Pavlína Havlová z organizačního týmu je zatím s průběhem festivalu spokojen. „Úvod byl excelentní, recitál Jiřího Schmitzra přilákal hojně posluchačů, koncert kapely Zrní, to bylo nacvaknuto. Obsazeny jsou přednášky i autorská čtení," hodnotí.

Novinkou v programu jsou letošní doplňkové dílny, zaměřené na pravopis, jazykovědné zajímavosti, efektivní psaní, internetové zdroje informací. Do nich se může přihlásit každý, kdo zavítá do Sobotky a zvládneme se v městském kulturním středisku přihlásit.


Pokud zamíříte do městečka pod Humprechtem, nenechte si ujít páteční vernisáž s Kurtem Gebauerem v Lapidáriu Šolcova statku, večerní dílny, v sobotu pak závěrečné vystoupení dětské dílny Šrámkovy Sobotky, koncert To byl sobotecký muzikant (vzpomínka na kapelníka Josefa Janků) a nakonec je nachystána Hudební tečka festivalu, ve které vystoupí kapely OTK a Praque Conspiraci.