Slavnostně je přivítal starosta Ivan Doležal, který jim shrnul historii sochařského sympozia. „Mezinárodní setkání sochařů jsou v Hořicích pořádána od roku 1966. Součástí tohoto parku jsou i Galerie plastik a přilehlé Smetanovy sady se sbírkami českého sochařství první poloviny 20. století."

Hořické trubičky
Nezapomněl zmínit ani hořické trubičky, které letos slaví 200 let jejich výroby, kdy je podle pověsti přivezl do města kuchař samotného Napoleona. Tato sladkost samozřejmě nechyběla na stole v kanceláři starosty, kde ji přítomní mohli ochutnat.

Mimoto se setkání také zúčastnil ředitel sochařsko – kamenické školy. Vedení radnice rovněž zajímalo, zda se výrobky z kamene prodávají dobře u nás i v zahraničí.


Zaměstnání


„Občas něco prodám, ale není toho tolik," uvedl Peter Yarwood (Wales).
„Já bych se prodáváním soch neuživil, proto učím na jedné místní univerzitě. Zajímavostí je, že ji založil Čech Rudolf Braun," vysvětlil Krasamir Mitov.

Zuzana Kačerová se živí jako produkční. „Pracovala jsem také na sochařské škole v Egyptě, ale poté, co tam začala občanská válka, jsem odjela zpět do České republiky. Na Hořice vzpomínám hrozně ráda, protože jsem navštěvovala zdejší uměleckou školu.

Na umělce v jejich pracovně již čekají přivezené pískovce, u nichž si každý mohl určit rozměry. Zuzana Kačerová a Štěpán Málek si velikost kamene zvolili sami, ale zbylí je museli poslat emailem.

O tom, že život umělce není lehký, se přesvědčil Štěpán Málek, který šestnáct let vyučoval na Univerzitě v Hradci Králové. Odešel poté, co mu čistá mzda klesla na dvanáct tisíc. „Tolik přeci berou prodavačky."
Zuzany Kačerové jsme se zeptali, proč se rozhodla vystudovat tento obor. „Pocházím z umělecké rodiny. Odjakživa jsem měla zájem o tvorbu. Na Akademii výtvarných umění jsem tvořila pod dozorem Jindřicha Zeithammla."

A co z kamenných útvarů vznikne? Někteří mistři mají již mají jasnou vizi. Někdo se jí bude přibližně držet a postupně svoje dílo rozvíjet. Jiní vytvoří nefigurální záležitost. Jaká bude finální verze můžeme vidět v závěru tohoto měsíce.

Pracoviště je vybaveno úkrytem pro nářadí a dřevěnou chatou, která slouží pro odpočinek. Dokončené práce přejdou do majetku města a stanou se součástí sochařského parku. Letos sdružení obdrželo od kraje a Hořic grant ve výši osmdesát tisíc korun.