Již potřetí v Hořicích představuje Spolek sochařů České republiky výsledky soutěže, kterou vypsal na sochařský portrét automobilové závodnice Elišky Junkové (1900-1994), filmové režisérky Věry Chytilové (1929-2014) a profesora Jaroslava Heyrovského (1890-1959), nositele Nobelovy ceny za chemii.

Výstavu měl úvodním slovem zahájit předseda rady Spolku sochařů ČR Jiří Středa, který se pro nemoc omluvil, a tak jej zastoupily dvě ženy. Jeho zástupkyně Daniela Kartáková a Jana Cermanová za hořickou galerii. Zpěvák a kytarista David Fiedler obstaral hudební složku slavnostního úvodu výstavy.

Spolek sochařů na svých stránkách uvádí, že je profesní organizací, která sdružuje sochaře Čech, Moravy a Slezska. Prezentuje díla svých členů, ale i dalších kolegů, vypisuje sochařské soutěže a snaží se spolupracovat při organizování veřejných sochařsko-architektonických soutěží na nastavení podmínek umožňujících vznik kvalitního díla. Snahou spolku je prezentace a podpora sochařské tvorby. Zaměřuje se především na figurální a portrétní tvorbu.

Sochařské portréty obdivovali návštěvníci Národního technického muzea v Praze po celé léto, hořická výstava potrvá do 24. listopadu. Přístupná je od úterý do pátku, v době od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.