Socha studentů Střední průmyslové školy kamenické a sochařské z Hořic poputuje 
v září do Vatikánu, kde ozdobí Kapli evropských světců ve svatopetrské bazilice. „Půjde o první českou sochu v této bazilice, navíc bude od studentů," řekla pardubická senátorka a patronka projektu Miluše Horská.

Cesta za uznáním

Prosadit projekt nebylo ze začátku vůbec snadné. Nápad vznikl před dvěma lety během oslav pětadvacátého výročí Sametové revoluce. Tehdy do Prahy přijel kardinál Pietro Parolin, vatikánský státní sekretář. Když se 
o osudu české mučednice dozvěděl, příběh ho oslovil 
a vznikla iniciativa na vytvoření daru pro tento církevní stát. „Důvodem, proč jsme si vybrali právě Anežku, je i fakt, že jsme jí chtěli dát více slávy a uznání, které si zaslouží," vysvětlila Miluše Horská.

V hořické škole zatím vzniklo sedmnáct soch světice, které jsou rozmístěné po celém Česku.

„Díla mají různé rozměry. To, které poputuje do Vatikánu, měří 160 centimetrů a váží zhruba 300 kilogramů," popsal Josef Šádek, který na převoz sochy dohlížel.

Její přemístění přitom není nijak snadné. „Je vyrobená z pískovce, který se 
i při sebemenším poškození drolí. Proto musíme být opravdu opatrní a dílo převážet na ručním vozíku," přiblížil Josef Šádek.

Původní pískovcový blok nejdříve opracoval 3D stroj, který umí pracovat s počítačovým návrhem.

„Kdyby měli studenti tesat vše sami, strávili by nad tím daleko více času," uvedl Josef Šádek.

Po zásahu stroje byly sice již viditelné náznaky a obrysy díla, avšak na studentech bylo, aby dotvořili písmo, ruce a tvář svaté Anežky České.

„Autorkou této sochy je studentka hořické kamenické a sochařské školy Alena Kubcová-Šubertová," řekl pro Deník Josef Šádek.

Až do září

Dílo bude až do neděle vystavené v kostele svatého Bartoloměje na náměstí Republiky v Pardubicích. „Potom se Anežka přemístí na pardubický zámek, kde její výstavu spojíme s festivalem Pernštejn(l)ove. Myslíme si, že jim to spolu bude slušet," pochvalovala si senátorka Miluše Horská.

Anežčina cesta ale v Pardubicích nekončí. K vidění bude na dalších místech 
regionu, mezi nimi bude 
i zámek v Chlumci nad Cidlinou či přeloučský kostel.

Život světice
Svatá Anežka Česká se narodila mezi lety 1205 až 1211. Pravděpodobně šlo 
o nejmladší dceru krále Přemysla Otakara I. a královny Konstancie Uherské.
Jako mladá byla Anežka poslána na výchovu do kláštera, kde získala rozsáhlé vzdělání. Později se vzdala trůnu a svůj život zasvětila charitě, církvi 
a pomoci druhým. Blahořečena byla 12. listopadu 1989 papežem Janem Pavlem II.

Darovat není snadné

„Před odjezdem do Vatikánu ještě dostane socha požehnání," potvrdila patronka projektu. Dílo bude papeži věnováno 10. září.

Aby se Anežka dostala až do Vatikánu, musela si projít složitým administrativním kolečkem. „Když chce český stát něco darovat, není to tak jednoduché. Podle současné legislativy totiž musí danou věc nejprve nabídnout organizacím doma. Teprve v případě jejich nezájmu ji může poskytnout dál," přiblížila právní úskalí Miluše Horská.

Problém představoval též podpis smlouvy, jelikož Vatikán kontrakty tohoto typu obvykle neuzavírá. „Nakonec jsme ale všechny překážky zdolali," uzavřela patronka projektu.

Eliška Kolmanová