Jičínský Smíšený sbor Foerster (foto dole) totiž oplatil loňské pozvání severomoravskému Pěveckému sdružení Lašan z Brušperka u Ostravy a přivítal své kolegy a přátele na společném koncertě v Českém ráji. Obě hudební tělesa vystoupila nejprve samostatně, a poté i ve společné skladbě Alleluia Gordona Younga.

Program večera zahájil svým vystoupením domácí Foerster. Předvedl bohatý průřez ze svého repertoáru, skladby Händlovy, Dvořákovy a poprvé i Janáčkovu obtížnou, ale velmi jímavou Kačenu divokou. Následovaly lidové písně v zajímavých úpravách, např. Mrkosových či Uherkových. Sbormistryně Božena Maxiánová se i tentokrát mohla spolehnout na skvělý klavírní doprovod Pavla Krčmárika i na zpěváky, jejichž věkové složení je velmi pestré – od devatenácti do osmdesáti let. Mnozí jsou sboru Foerster věrní po celou dobu jeho existence, tedy přes dvacet let.

Pěvecké sdružení Lašan, které pak nastoupilo na jeviště, má historii ještě delší, neboť jeho počátky sahají do roku 1956, kdy jej založil brušperský rodák a učitel František Palkovský. Dnes má sbor z třítisícového městečka, z něhož je to jen kousek do Janáčkových milovaných Hukvald a do Beskyd, 39 aktivních členů a dva dirigenty, Hanu Raškovou a Pavla Konečného, který je také jeho korepetitorem.

NÁROČNÉ SKLADBY
Lašan předvedl jičínskému publiku náročné skladby Kodályho, Fibicha, Foerstera a dalších skladatelů, ale také písně lidové. Velmi zaujal prezentací písní Jaroslava Ježka či závěrečným rozverným Berlinovým Hotelem Ritz.

Na vystoupení obou pěveckých sborů bylo zřetelně cítit radost z hudby i ze společného setkání, které pak pokračovalo v neformálním duchu, kdy byl čas na rozhovory o hudbě i o další spolupráci, kterou sbory rozhodně plánují. Samozřejmě se i zpívalo, takže kdo šel v sychravém podzimním večeru pod okny zámku, mohl si vyslechnout třeba Smetanův sbor z Prodané nevěsty Proč bychom se netěšili v podání více než sedmi desítek hlasů.

A vlastně – proč bychom se netěšili, když zpěv přináší radost interpretům i divákům, když vytváří nová přátelství a porozumění beze slov, když sbližuje dva tak vzdálené regiony.

Nyní se už Foerster bude připravovat na třídenní zájezd do slovenského Martina, kde se v rámci Martinských slavností uskuteční ve dnech 11. – 13. listopadu dva koncerty, a pak už na vánoční vystoupení, kterými potěší 9. prosince posluchače v Lužanech, 10. v Popovicích a v Jičíně, 11. v Chyjicích a 18. prosince v Lázních Bělohradě. (hz)