Novou českou komedii o tom, jak se pravá lidská povaha projeví v krizové situaci, kdy vlak bez průvodčího neovladatelně couvá, uvedl jičínský Biograf Český ráj v předpremiéře ve čtvrtek 27. ledna za účasti Jiřího Havelky, producenta Marka Jeníčka a představitele jedné z hlavních rolí, majitele pohřebního ústavu, herce Jaroslava Plesla.

Před úvodními titulky vyzpovídal tvůrce ředitel Kulturních zařízení Pavel Nožička. Původně měla do Jičína přijet místní rodačka a hvězda jičínských srdcí Jana Plodková, pracovní povinnosti jí to ale nedovolily, proto ji zastoupil právě Plesl. Ten se divákům pochlubil, jak se na roli tajuplného pohřebáka připravoval. "Ještě při studiích jsem brigádničil v pohřebním ústavu. Předčítal jsem tam básně," prozradil, jak získal chladně zádumčivý pohled.

Mimořádná událost startuje v tuzemských kinech příští týden. Kromě Plesla a Plodkové se ve filmu představí například Václav Kopta, Jenovéfa Boková nebo Igor Chmela. Na své si v trochu černé, trochu bláznivé komedii přijdou milovníci vlaků, kulturních a společenských referencí a humoru, který občas tne do živého. Nechybí akční střelba, první český terorista, kořenový vězeň ani postavičky, které z cest vlakem zná snad každý.