Naše cestovatele už dlouho přitahovala zdejší panenská krajina, nedotčená průmyslem a zásahem lidské ruky. Začátkem července se z Nové Paky přepravilo šest mužů a dvě dívky auty do rumunského Rovenska, odkud sportovní nadšenci absolvovali cyklistické výpravy, během nichž ujeli šest set kilometrů. Při „odpočinkovém" dni pak našlapali 45 kilometrů. Své putování a poznávání Rumunska prezentovala „osmička" v pátek večer v packém kině.

Návštěvníci byli seznámeni s tamní krajinou, lidmi, jejich životem, obživou i zvyky nejen prostřednictvím slova, ale také záznamem kamery. Diváci byli nadšeni a se zájmem sledovali náročné trasy našich cestovatelů zároveň s nádhernými rumunskými kopečky, planinami, vřesovišti, nezkrotným Dunajem, jeskyněmi i průzračnou řekou Nerou.

Zajímavý putovní večer pro mnohé neznámou krajinou s Jirkou, Ivanem, Kamilem, Radimem, Mirkem, Honzou, Luckou a Markétou návštěvníky oslovil a z packého stánku kultury odcházeli s příslibem dalšího pokračování. Snad je „osmička" nezklame. Za poutavý večer a vtipnou prezentaci dáváme nadšeným cyklistům palec nahoru.

I. výprava – Rovensko, Gerník, Svatá Helena, Biela Cerekva, Češko Selo a Krušice
II. výprava pěší – 45 km, soutěska řeky Nery
III. Bígr, Eibental.

Banát je oblast v jihovýchodní Evropě, rozdělená na tři části: východní se nachází v Rumunsku, západní v Srbsku a menší severní část v Maďarsku. Je součástí Panonské roviny, na jihu je ohraničen Dunajem, řekou Tisou na západě, na severu řekou Mureș a na východě jižními Karpaty.
V rumunském Banátu založili Češi vesnice Gerník, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibentál, Šumice, Svatá Alžběta. Šest vesnic včetně Svaté Alžběty, zaniklé roku 1847, leží v župě Caraș Severin, Eibentál v župě Mehedin.
Čeští Němci založili severněji vesnice Wolfswiese, Weidenthal, Weidenheim a Lindenfeld. V jižním, srbském Banátu založili Češi vesnice Češko Selo a Krušice.    (zdroj internet)