A právě v tento den se v roce 1990 začal slavit Mezinárodní den Romů. V České republice se oslavy datují od roku 2001. Romští účastníci oslav si každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“, což v překladu znamená „romství“.

„V Náchodě se k Mezinárodnímu dni Romů také přidáváme a slavíme svátek již sedmým rokem,“ uvedl organizátor akce Pavel Varga s tím, že v celém Královéhradeckém kraji si připomněli tuto událost jako jediní.

Na náměstí vystoupily romské kapely nejen z Náchoda, ale i z Jaroměře či Červeného Kostelce. „Tuto akci pořádáme za podpory vedení města, z peněz na prevenci kriminality,“ informoval Pavel Varga.

Pozdravit Romy a potěšit je vlídným slovem přišel i náchodský děkan Boguslaw Partyka, jenž zároveň zmínil význam právě konaných svátků jara a popřál všem krásné Velikonoce.

Součástí oslav Mezinárodního dne Romů bylo i vystoupení romské taneční skupiny Mirikle ze zdejšího komunitního centra.

„Předvedly jsme čardáš a kombinaci moderního hip hopu s čardášem,“ uvedla členka skupiny Sára Janová s tím, že jich je celkem šest, trénují každý den v týdnu a vystupují na různých romských akcích.

Mezinárodního dne Romů se zúčastnil i Ludvík Samko z Náchoda, který již téměř sedm let vykonává veřejně prospěšné práce. „Jsem rád a zároveň i děkuji, že město Náchod tento tradiční svátek podpořilo,“ pochvaloval si Samko. Jak dodal, někteří z Romů se na oplátku zase snaží, při vykonávání veřejně prospěšných prací, udržovat město čisté.