Pozvěte veřejnost na chystaný rockový festival. Pokolikáté se The Legends Rockfest koná a na co se milovníci hudby mohou těšit?
Program letošního 3. ročníku je něco jako ,,The best of" dvou předchozích ročníků. Tedy do třetice všeho dobrého, výběrem toho nejlepšího. V průběhu dvoudenního programu v pátek 18. července (areál se otevírá v 15 hodin) a v sobotu 19. července (program volně pokračuje od 11 hodin) se představí legendy jako například Arakain, hrající již 31 let, hudební star Kamil Střihavka, kytarová legenda Miloš DODO Doležal (ExVitacit), průkopníci ,,tvrdé a rychlé" muziky Debustrol, v našich končinách dobře známá Pumpa (32 let) a Orient, hrající už dokonce 50 let. Vesměs na přání účastníků se opět představí jeden z headlinerů festu a stále populárnější Škwor, Dymytry a v regionu velmi populární Komunál. Novou rockovou krev budou prezentovat česko-německá kapela Bitch and Chips, která se na přání americké legendy KISS stala jejich předkapelou při jejím vystoupení ve vyprodané pražské O2 Areně 2013, liberecká parta Nobody Knows, vítěz celorepublikové soutěže Metal Gate 2013, Blue Rocket, kteří se při svých vystoupeních střídali na jednom podiu s takovými legendami světového rocku jako například Nazareth nebo Slade. V silném zastoupení se představí dívčí kapely The Agony, K2, charizmatická zpěvačka Jane Razor s kapelou Janessesion ze Slovenska a Epitaf s Monikou Mondi Andělovou za bicími (na festu oslaví 15 let). Připraven je i bohatý doprovodný program.

Pozvánka na RockFest 2014.Podle čeho vybíráte hudebníky? Hlásí se někteří sami od sebe?
Až teprve při organizování podobné akce zjistíte, kolik skvělých seskupení a kapel v republice máme. Kapel a různých interpretů, kteří se hlásí sami od sebe je až nečekaná spousta. Od začínajících formací, které si hledají příležitosti pro prezentaci vlastní tvorby, po zástupce známých osobností. Stále více se začíná objevovat zájem i ze zahraničí. Všichni většinou říkají, že slyšeli, že děláme dobrý fest a rádi by zahráli pro naše publikum. Ten zájem nás samozřejmě těší. A podle čeho vybíráme hudebníky? Už z důvodu celkového zájmu a při relativně omezené kapacitě počtu kapel není ani trochu snadné dát do kupy něco jako scénář. Vše se ale nakonec vykrystalizovalo přirozeným vývojem, tak nějak samo od sebe, a to do zhruba třech okruhů kapel. První okruh je dán již jenom názvem The Legends RockFest, jsou jimi legendy. Druhý okruh je vesměs výtahem současných populárních kapel. A třetí? V něm se snažíme dát příležitost mladým zajímavým a perspektivním kapelám. Kdoví, jednou možná úspěšným legendám. Neexistuje samozřejmě nějaké škatulkování, ale zhruba v těchto okruzích se snažíme vybrat to nejlepší, co je v našich silách a možnostech. Přičemž nám jde o to, aby si každý účastník našel nějakou tu svoji srdcovku a současně aby byl překvapen novým objevem.

Pozvánka na RockFest 2014.Ohodnoťte minulé ročníky. Přišlo podle vás dostatek návštěvníků?
Pro nás jako pořadatele je důležité zvládnutí veškeré organizace. Myslím, že přiměřeně, od prvních průkopnických krůčků po jejich pokračování, se nám vše podařilo zajistit bez ztráty kytičky. Některé věci se samozřejmě nedaly dopředu stoprocentně odhadnout, musí se jimi prostě projít. Avšak nikdy není nic tak dobré, aby to nemohlo být lepší. Nicméně, na prvních ročnících jsme se toho hodně naučili. No, a pak je tu druhý pohled. Tedy ten, pro který se to vše dělá. Pro spokojenost účastníků a všech spolupracujících subjektů. Již v druhém ročníku dorazili účastníci i z větších vzdáleností, kteří obdobné akce navštěvují ve vícero koutech ČR. Návštěvníci i samotné kapely oceňují chuť se popasovat s nesnadnou výzvou organizace. Programu, organizaci a všem poskytovaným službám a servisu vyjadřují maximální spokojenost. Tím, že hodně cestují, mají možnost objektivního srovnání, tak co víc si přát? A účast návštěvníků? Ano, i my jsme tak trochu pod tlakem různých čísel. Rozhodně nám v kontextu popsaného nejde o čísla. Vše nasvědčuje tomu, že spokojenost účastníků se přímo odráží na účasti, a ta jde strmě vzhůru. Pro všechny je to samozřejmě veliké zadostiučinění a povzbuzení.

V čem letošní ročník bude mimořádný? Určitě máte nějakou perličku z organizování festivalu.
Pro mne osobně je mimořádný už sám program. Považte, kdy se v našich zeměpisných šířkách sešla taková jedinečná sestava? V každém případě, stejně jako při předchozích ročnících, festival je nejen o skvělé hudbě, ale i o bohatém doprovodném programu. Celý festival se nese v hodně osobním duchu. Nebudou proto chybět autogramiády ani možnost fotografování s interprety. Své místo má již pevně daná soutěž o divácky nejúspěšnější kapelu. Jsem nesmírně rád, že nejlepší kapela převezme cenu, která vzniká na půdě Střední průmyslové školy kamenické a sochařské. Věřím, že do budoucna by to mohl být takový nový Oscar na české hudební scéně. Jedná se o tzv. kuličkovou soutěž, ve které nerozhoduje mediální masáž, ale úspěch je odvislý přímo od prožitku na místě a rozhoduje doslova každý divácký hlas. Samozřejmě nebudou chybět soutěže o hořické trubičky.

Zdeněk Lhota s pořadateli rockového festivalu.Ty si vloni se Standou Berkovcem užili naši nejmenší, pochopitelně v doprovodu rodičů. Na místě bude opět možnost slanění z třicetimetrového jeřábu. Určitou atrakcí bude i festivalové dostaveníčko, které si na festu udělají členové Cabrio clubu ČR. Na co je ale třeba určitě vzpomenout, je soutěž, do které se může zapojit kterýkoli z účastníků. Vloni se těšila velkému úspěchu soutěž o nejhezčí KISS make-up. Letos proto vyhlašujeme soutěže o nejhezčí model květinové generace hippies. Vyhlášení proběhne v sobotu navečer. Nejhezčí modely budou oceněny vstupenkami na bobovou a lanovou dráhu ve Špindlerově mlýně. Budou zde i další ceny včetně těch tekutých z Novopackého pivovaru. Společně s účastníky festivalu bychom rádi zrealizovali i jednu velkou památeční akci. To bych ale předem vyzradil naše překvapení, takže si to necháme až na místo samotné.

S jakou myšlenkou festival vlastně vznikl? Ptal jste se lidí z Hořicka, zda o něm už mají povědomí?
U úplného zrodu byla organizační vášeň a kladný vztah k dobré hudbě, která provází a často ovlivňuje nejednoho z nás. Navíc jsem si všiml, že hodně lidí střední generace vzpomíná na osmdesátá a devadesátá léta. Chodívali na zábavy s kapelami, jako jsou Odyssea, Karamel, Benefit, Žlutý pes s Ondřejem Hejmou a spoustou dalších. Vzpomínají na to jako na dobu, kdy se jim uzavřela určitá kapitola bezstarostné a krásné minulosti. Na hezké zážitky však nemusíme jen vzpomínat, my si je můžeme i připomínat. A k tomu je právě náš festival s řadou úžasných současných kapel, při jejichž poslechu stávají člověku chlupy na těle, a již zmíněné nové skvělé kapely. Přidalo se k tomu přání udělat dobrou zábavu doslova pro všechny věkové generace, mimochodem právě o tom byl již loňský druhý ročník, a nápad byl na světě. A zda mají lidé z Hořicka povědomí o této akci? Letos se mi ozvala dokonce spousta rodáků z Hořic, které osud zavál do různých koutů republiky. Říkají, že tento hudební festival je pro ně důvodem, aby si po mnoha letech udělali do Hořic výlet a sešli se zde se svými přáteli. Mimochodem, přijede i moje dcera, která žije již pět let v Anglii. Naším cílem je ovšem festival nadregionálního významu. Ano, o povědomosti nepochybuji.

Zaznamenali jste během posledních ročníků nějaké komplikace? Přeci jenom hudební festivaly někdo vnímá jako hlučnou záležitost vyvolávající nežádoucí kriminalitu. S tím organizátoři vždy musí počítat a být připraveni. Jak přísná budou bezpečnostní opatření?
Citlivá a přitom velmi zajímavá otázka. Ono už spojení samotných slov festival a kriminalita tak trochu evokuje, že hudební festival rovná se právě ta zvýšená kriminalita. Nicméně jenom neznalost může takovou představu umocňovat. Většinová zkušenost je totiž bez pochyby taková, že určité věci je v tomto směru potřeba úplně oddělit. Festivalů daného žánru se totiž účastní často náročně a tvrdě pracující lidé, kteří si chtějí po práci prožít aktivní a fajn zábavu. Faktem ale je, že právě větší množství lidí pohromadě může někdo využít k jiným zájmům než k zábavě a vlastním účastníkům jejich volný čas de facto kazit. V tomto směru se snažíme neponechat nic náhodě. V místě festivalu je proto zkušená profesionální bezpečnostní agentura. Před festivalem komunikujeme se státní i městskou policií, se samotným městským úřadem a dalšími složkami, ve snaze zajistit právě tu správnou festivalovou a pohodovou atmosféru. Z hlediska hluku je areál stranou obytné zóny.

Vloni dokonce v nejbližší zástavbě a na podnět Krajské hygienické stanice proběhlo měření hluku, které potvrdilo, že naměřené hodnoty jsou i v nočních hodinách v míře úměrné nočním hodinám. Realita je taková, že když se leckde konají nějaké městské slavnosti, z hlediska programu se od RockFestu často tolik neliší. A podobné zajištění jako u nás tam vůbec nevidíte. Troufám si proto tvrdit, že festivalové zajištění je mnohem odpovědnější a na mnohonásobně a kvalitativně vyšší úrovni. Chtěl bych proto poděkovat více než stovce dobrovolníků a partnerů, bez kterých by se něco podobného nemohlo realizovat. Vše s cílem dopřát lidem přátelskou, jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru. Věřím, že právě takovou si návštěvníci letošního festivalu opět užijí.    Ptal se: Jan Jireš