Je zřejmé, že pořadatelům o čísla nejde. Samozřejmě nejde ani o ujití či ujetí určitých kilometrů. Protože Stezka je o poznání, o pohodě, popovídání i pokoukání.

Novinky
Každý rok chtějí pořadatelé přinést něco nového a to se jim daří. Letos byl koncert varhanní a konal se v kostele sv. Matouše na Hradišťku. Druhou významnou novinkou bylo zařazení soukromého muzea betlémů manželů Hykšových ve Velešicích.

K menším novinkám patří otevření výstavky o historii ve škole ve Sběři a dětského koutku ve Volanicích. Vlastně jakoby samozřejmostí bylo putování varhaníka Vladimíra Turka po kostelích. Všude si zahrál, s lidmi o varhanách popovídal. Na stezku mohl každý nastoupit kdekoli, za nepatrné desetikorunové vstupné dostal mapku, pokyny, a na každém zastavení zajímavý výklad. O kostelích, zvonici, o rybníku Krvák i o výhledu a krajině na Kákovicích. V Češovských valech byla připravena kontrolní otázka, v cíli Pamětní list. Jen slíbené bramboráky se nepovedlo udělat.

Mladá varhanice Kateřina Jirešová připravila pro posluchače tištěný program a široký repertoár, který začínal skladbami Bachovými a končil Dolcissimou mia vita součastníka Petera Geahama. I když Vladimír Turek říká, že nejlepší poslech je v prvních řadách kostela, ti kteří pozorovali varhanici nahoře na kůru, viděli její hru „všemi čtyřmi", přišli si taky na své.

Ze života
Manželé Hykyšovi se na rodinném gruntu ve Velešicích usadili v roce 2003 a při úklidu začali shromažďovat různé předměty ze života vesnice. Od různých mlýnků, až po napáječky pro dobytek. A z toho vytvořili zajímavé muzeum.

Pan Hykyš sbírá vystřihované betlémy. Dovede příjemně vyprávět, jak malíři vyhledávají stavby daného místa a figury oblékají do místních lidových krojů. Tak se betlém stává národopisnou i vlastivědnou učebnicí.

Škopkův betlém Jičína je jedním z důkazů. Kostel na Hradišťku, kde se mše slouží jen výjimečně, byl uklizený. Postarali se o to účastníci workcampu. Ze šesti zemí světa se sjeli mladí dobrovolníci do Vysokého Veselí, aby tu 14 dnů pracovali a poznávali život u nás. Sdružení Stezka Češov – Veselí odvedlo opět dobrou práci.
⋌Bohumír Procházka