Letos začíná adventní čas nedělí 1. prosince.

Už nyní se ale do vánočního hávu zdobí města i vesnice. „V tomto týdnu jsme instalovali výzdobu a dva živé smrky. Jeden bude stát na Žižkově, druhý na Valdštejnově náměstí. Vyměníme jen některá světla, jinak se výzdoba rozšiřovat ani obnovovat nebude," informuje Zdeněk Doležal z Technických služeb města. V Jičíně se rozzáří stromy na náměstích, na sídlišti u stadionu, na Letné, na Novém Městě u Bunkru. Ozdobeny a rozsvíceny budou i stromy v Robousích a Popovicích.

Rozsvítí se poprvé v pátek 29. listopadu po 16. hodině. Slavnost se uskuteční na Valdštejnově náměstí. V sobotu 30. listopadu budou následovat Valdštejnské vánoční trhy. K vidění a prodeji budou tradiční řemeslné výrobky, keramika, malované hedvábí, vánoční ozdoby, krajka, zvonky a rolničky, nachystána bude i dobová kuchyně. Nebude chybět soutěž pro děti: každý, kdo přinese ručně vyrobenou ozdobičku, dostane od Albrechta z Valdštejna dukát. Začíná se u vánočního stromku na Žižkově náměstí v 10.30 a ve 13.30 hodin.

Nová Paka v novém
Novopačtí se mohou těšit na novou výzdobu, která bude nainstalována v příštím týdnu. „Nahradíme nefunkční řetězy hvězdicemi s úspornými led světly. Připevněny budou na sloupy veřejného osvětlení na Masarykově náměstí," popisuje novou iluminaci Irena Grimová z majetkového odboru města. Radnice na nákup uvolnila 95 tisíc korun. Tak snad se bude místním i návštěvníkům města líbit. Zdobením stříbrného smrku nad náměstím je letos pověřena Základní škola v Husitské ulici.

Předvánoční trhy se tu uskuteční v sobotu 30. listopadu, a to přímo na Masarykově náměstí v době od 10 do 18 hodin. Všichni obyvatelé Nové Paky jsou zváni k příjemnému předvánočnímu setkání. Tradičně bude pro první příchozí připravený výborný vánoční svařáček zdarma, bohatý kulturní program, živý betlém, rozmanité občerstvení a dárkové předměty. Celý den tu zakončí rozsvícením vánočního stromu a ohňostrojem.

Výzdobu svěřili odborníkům

Město Hořice pořádá v sobotu 30. listopadu již 13. ročník adventních trhů. Během dne bude na náměstí Jiřího z Poděbrad opět zajištěn bohatý kulturní program a samozřejmě rozsvícen vánoční strom, který letos zdobí odborníci.

V Hořicích mají letos velkou změnu. Výzdobu vánočního stromu zadali renomované firmě.
„Letos je to takové přechodné období. Objednali jsme si za padesát tisíc korun servis, takže firma přijede, strom ozdobí a po adventu ozdoby i sundá," popisuje ne zrovna laciný postup místostarosta Aleš Svoboda. Pracovníci Technických služeb pak nazdobí radnici a instalují dřevěný betlém. Rozmístí také dvacet dekorů na lampy na náměstí a v Husově ulici. Ale i ty jsou jen zapůjčené, pronájem stojí 35 tisíc korun. Suma sumárum Hořičtí si udělají radost za téměř devadesát tisíc, zbudou jim ale jen vzpomínky. „Je to jen přechodné období. Původně jsme chtěli renovovat naše osvětlení, ale bylo by to příliš nákladné. Letos nasvícení vyřešíme tímto způsobem, příští rok budeme investovat do vlastních dekorů," ujišťuje nás Svoboda.

První rozsvícení vánočního stromečku se odehraje už tuto sobotu od 17.00 hodin ve Dřevěnici. Jako v letech minulých tu bude připraven krátký program, pohádková postavička rozdá dětem drobné dárečky, bude i malé pohoštění a horký čaj. A na konec celé akce je plánovaný ohňostroj.
V Chotči zvou veřejnost na rozsvícení stromu 24. listopadu v 17 hodin. Následuje obec Radim, tady se lidé sejdou v pátek 29. listopadu. Městečko Mlázovice přivítá dobu adventní v sobotu 30. listopadu od 17.00 hodin. Připraveno bude vystoupení dětí MŠ Mlázovice a mlázovických dětí navštěvujících ZŠ Lázně Bělohrad. K dispozici bude také malé občerstvení.

V Miletíně rozsvítí vánoční strom na dvou místech, a to na náměstí K.J. Erbena a v ulici Jiřího z Poděbrad. Oba stromy jsou trvale rostoucí, žádná sláva s tím související se nechystá. Stromy budou svítit od první adventní neděle.

Městské kulturní středisko v Lázních Bělohradě pořádá v neděli 1. prosince od 13 do 18 hodin adventní trh. V průběhu trhu bude na Malém náměstí v 17 hodin slavnostně rozsvícen vánoční stromeček. Ten se první prosincový den rozzáří i v Kovači, Konecchlumí, Ostroměři, Lukavci u Hořic, Sobčicích i Sobotce.

Podrobné informace najdete průběžně na naší servisní stránce Jičínského deníku.