„Chtěla jsem přijet s manželem, nakonec jsem ale měla jiný program. Proto jsem si domluvila tento termín," uvedla na vysvětlenou.

Jak se ale ukázalo, náhradní datum bylo zvoleno skvěle. Právě včera, tedy 29. dubna, totiž první dáma slavila své narozeniny.

„Návštěvu Třebechovic beru jako moc milý narozeninový bonus," nešetřila úsměvy oslavenkyně, která ve městě nemohla vynechat betlémy.

První dáma je hravá

Doprovod jí dělala ředitelka Třebechovického muzea betlémů Silvie Dušková, která jí popsala zajímavou historii místního unikátu – Proboštova betlému.

Došlo i na zábavu. „Já jsem hravá," prohlásila první dáma a aktivně se pustila do sestavování puzzle.

Hradní návštěva si dva betlémy odnášela s sebou. Jeden vyřezávaný ze dřeva – dar od Třebechovic, a další papírový, který si sama vybrala.

„Jsem velmi ráda, že k nám zavítal tak významný host,"  loučila se s manželkou prezidenta, která poté zamířila do Podorlického skanzenu v Krňovicích, ředitelka muzea.

V dřevěném městečku pojala rodina Zárubových, která skanzen vybudovala, vítání tradičním způsobem – chlebem a solí.

První dáma později neodmítla ani výborné domácí pivo a koláče. Návštěva, která byla plánovaná původně na půl hodiny, se tak protáhla na celé odpoledne. Tak moc se tu paní Zemanové líbilo.

Život venkovanky

„Je to úžasné. Obdivuji rodinu Zárubových. Jsou velice zruční a sympatičtí. Všechno je tu naprosto autentické," nešetřila slovy chvály.

Ač prezidentova žena nepochází z vesnice, ale z malého města na Vysočině, prostý život se jí velmi zamlouval.

Zkusila si, jak se dříve tkalo, podívala se na čerstvě narozené hříbě i na to, jak naši předci mleli mouku.

„Je to pro nás pocta," hodnotil návštěvu starosta Třebechovic Jiří Němec. „Moc rádi jsme tu paní Zemanovou uvítali a bude nás těšit, pokud s podobným pocitem odjede i ona," dodal.

To ostatně první dáma záhy přislíbila. Třebechovice i Krňovický skanzen si totiž natolik oblíbila, že pokud prý někdy pojede kolem, určitě se ráda zastaví.

Veronika Skřivanová