V Nové Pace uctili Den vítězství v úterý v 10 hodin v Jírových sadech.

Město Jičín, T.J. Sokol Jičín, Český svaz bojovníků za svobodu a Československá obec legionářská zvali veřejnost na setkání u příležitosti připomínky 68. výročí ukončení II. světové války v pterý v 10 hodin v Jičíně u pomníku na Čeřovce a v 10.30 hodin v Popovicích u pomníku kpt. Josefa Šimka. Levicové strany uctí Den vítězství ve čtvrtek 9. května u památníku Rudoarmějců na Čeřovce v 18 hodin.

Místní knihovna a hasiči v Ostružně pořádali v úterý od 19 hodin lampionový průvod. Plánován byl průvod obcí se zastavení u Mohyly padlých v 1. a 2. světové válce. Následovalo májové posezení a jako občerstvení se budou podávat domácí výpečky s chlebem.

Již několik let město Sobotka neorganizuje žádné hromadné oslavy Dne osvobození. Jako každoročně jsou v předvečer výročí vedením města položeny věnce ke hrobům padlých vojáků a jako o každém státním svátku budou na budovách vyvěšeny státní vlajky. V Libáni chystali květinovou výzdobu na pietních místech a u hromadných hrobů padlých za II. světové války v úterý.

Pietní akci k uctění památky obětí a ukončení druhé světové války pořádali v úterý od 18 hodin před budovou obecního úřadu v Tuři. Poté se účastníci vydali na rozcestí k památníku kapitána Šimka.

V Hořicích vedení města zajistilo položení kytic na menších pietních místech v pátek 3. května. V tento den společně se zástupci Svazu bojovníků za svobodu uctili významný den u Masarykovy věže samostatnosti a u souboru hrobů Rudoarmějců na hřbitově. Levicové strany připomenuly Den vítězství v úterý 7. května na Gothardu u památníku Rudoarmějců od 18 hodin.

Květnový pochod k uctění výročí osvobození se uskuteční ve středu 8. května na Pecce. Prezentace účastníků je od 7 do 9.30 hod. v přízemí úřadu městyse Pecka. Trasy jsou 8, 15 a 30 km, startovné 5, 10 a 15 Kč. Organizuje KČT Pecka.

Další z tradičních akcí, během nichž bude uctěn odkaz bojovníků proti nacismu a fašismu, se odehrál v hořickém kempu u Masarykovy věže samostatnosti. Jako vždy i letos propojí Hořice s Lázněmi Velichovky. Do prostoru u věže se sjeli sběratelé starých automobilů. 18. ročník srazu historických a amerických vojenských vozidel, který organizuje Vehicle Club WWII Praha, začal v úterý. Účastníci v kempu nocují a ve sváteční středu okolo třinácté hodiny vyrazí kolona z kempu do Lázní Velichovky.

Po dosažení cíle uctí památku padlých amerických vojáků. Pokládání kytic se uskuteční zhruba ve čtrnáct hodin u pomníčku 16. divize armády Spojených států. Veřejnost je zvána na výstavu historických vozidel, která bude na velichovském náměstí. Letošní „Mise Velichovky" tedy slibuje zajímavou i poučnou podívanou.