V pátek vše vypukne naplno. Na programu je křest knihy vydané městem. Autory jsou Robert Smolík a Martin Vosáhlo. Rovněž se můžete těšit na koncert: sonátu pro Valdštejna v podání klavírního virtuosa Borise Krajného. Festival vyvrcholí v sobotu, a to především v zámeckém parku a na Valdštejnově náměstí.

Dopoledne do svého města přicestuje sám novověký vojevůdce a občané se podívají na jarmark, divadlo či tanec. Večer bude zase patřit zámeckému parku, kde bude maškarní bál, veselice, hudba, a dokonce i ohňostroj. Mezi mimořádné nabídky spadá i představení v podání souboru Theatro Kuks.

Divadlo představí dílo Tragédie Albrechta z Valdštejna. Hra pochází z roku 1640 a je prvním dramatem věnovaným osudu této osobnosti.
„Část náměstí bude vymezena pro budování modelu města Jičína za aktivní účasti návštěvníků slavností. Při této hře budou probíhat diskuse o tváři Jičína. Jak vypadala a jak vypadá, případně jak by mohla vypadat," uvedla Marie Faruzelová, vedoucí kulturního odboru městského úřadu. V neděli bude festival zakončen v lodžii, kde se uskuteční česko – polský den. Na programu je též mše za zemřelé v kostele sv. Jakuba.

Podle Marie Faruzelové stojí za pozornost i doprovodný program. Nesmíme totiž zapomenout na slavnostní odhalení sochy stojícího Albrechta z Valdštejna, kterou městu daroval mecenáš Václav Rybařík.

Kopie plastiky, která se nachází v Praze ve Valdštejnském paláci, bude po dlouhých diskusích umístěna na nádvoří jičínského zámku. Město se kvůli soše chystá i upravit Městské informační centrum tak, aby se lidé více dostali na nádvoří při vstupu do Regionálního muzea a galerie.

„Novinkou je koncepce programu na Valdštejnově náměstí, kdy se počítá s aktivitou návštěvníků, s jejich invencí a spoluprací s pořadateli. Také večerní barokní karneval v zámeckém parku je novou ukázkou toho, kam by se mohly Valdštejnské slavnosti ubírat v následujících letech," sdělila Marie Faruzelová.

Poprvé se festival uskutečnil v roce 2002, tehdejší ročník je označován jako nultý. S myšlenkou přišel jičínský patriot Jaroslav Veselý. Letos se slavnosti budou konat pošesté.

Obraz Jičína

„Valdštejnské slavnosti jsou součástí systematické práce na vytváření obrazu Jičína jako města Valdštejnova. Tento způsob patří mezi viditelnější a zábavnější formy. Je pouze jednou součástí dalších aktivit na propagaci našeho historického města," uzavřela šéfka odboru kultury a cestovního ruchu. Náklady na akci se odhadují na půl milionu korun.